Факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій > home > Факультет > Проєкт ЄС Erasmus + напрямку Jean Monnet №101084787 «EU security and defense system: prospects for Ukraine» (EUsds:pUA)

Повна назва проєкту: EU security and defense system: prospects for Ukraine

Коротка назва проєкту: EUsds:pUA

Пріоритет: Вивчення та аналіз досвіду політики безпеки й оборони ЄС в рамках співробітництва з іншими європейськими країнами та організаціями в умовах військово-політичних викликів XXI століття

Тривалість проєкту: 1 жовтня 2022 року – 30 вересня 2025 року

Цільова група: Освітянська і наукова спільнота, здобувачі вищої освіти, зацікавлені особи

Отримувач гранту: Університет Григорія Сковороди в Переяславі

Опис проєкту

У ХХІ столітті питання міжнародної безпеки не втратили своєї актуальності. Вже перші роки нового тисячоліття ознаменувалися тяжінням ряду країн до гегемонії в міжнародних відносинах та розширенні політичного впливу. Особливо активною у даному ключі є російська Федерація, котра за допомогою гібридних та традиційних практик впливу прагне зберегти власне домінування на теренах пострадянського простору. Анексувавши у 2014 р. Крим та окупувавши низку районів Луганської та Донецької областей України, розпочавши повномасштабну війну проти України 24 лютого 2022 року, росія формально заявила, що про мир і безпеку в європейському регіоні говорити зарано.

Військово-політичні виклики та загрози активізують європейську спільноту у площині безпеки та оборони, що в свою чергу актуалізує важливість і своєчасність даного питання та створює всі передумови для його глибинного вивчення.

Проєкт актуалізує діалог між академічним світом та суспільством (включаючи осіб, що розробляють політику на місцевому та державному рівні, державних службовців, суб’єктів громадянського суспільства; представників різних рівнів освіти; засобів масової інформації тощо) та відповідає ключовим цілям ідей Жана Моне, адже висвітлює практику та досвід ЄС в контексті викликів безпеки та оборони, генерує знання про ЄС та посилює її роль у глобалізованому світі.

У процесі вивчення і аналізу досвіду вироблення безпекової та оборонної політики ЄС суттєву увагу буде приділено: історії та нормативно-правовій базі з цього питання, що є вкрай актуально з огляду інтеграції України в ЄС, аналізу загальноєвропейських принципів та цінностей при виробленні безпекової політики; впливу цієї політики на соціально-економічний сектор ЄС та інших європейських країн; аналізу гібридних та традиційних загроз, які водночас можуть бути суттєвим фактором для посилення співробітництва європейських спільнот у безпековій та оборонній сфері тощо.

Мета проєкту

Проєкт спрямований на вивчення та аналіз досвіду політики безпеки й оборони ЄС в рамках співробітництва з іншими європейськими країнами та організаціями в умовах військо-політичних викликів XXI століття. Система безпеки і оборони ЄС є складним багатоструктурним механізмом. Значна частина країн ЄС є членами НАТО, однак у складі ЄС є країни, що мають статус нейтральних держав і не є членами вищезазначеної організації. Не зважаючи на те, що центральне місце в проєкті відведено вивченню практики безпекової і оборонної політики ЄС, значну частину уваги буде приділено вивченню досвіду європейських країн, які здійснюють самостійну безпекову політику чи співпрацюють в межах інших безпекових організацій (НАТО, ОБСЄ, ООН). Глибокий різновекторний аналіз дозволить окреслити не лише безпекові і оборонні ключі країн Європи, а й інтеграційні процеси між ними.

Цілі проєкту

– дослідити та проаналізувати досвід ЄС у сфері безпеки і оборони, вивчити та окреслити вектори співробітництва європейських країн з НАТО, ОБСЄ, ООН та нейтральними державами. Запозичити корисний досвід для України;

– розробити, апробувати та запровадити освітній курс та курси підвищення кваліфікації «Система безпеки і оборони ЄС: перспективи для України» в УГСП;

– узагальнити, систематизувати, опублікувати та поширити матеріали дослідження.

Основні результати проєкту

– впровадження спеціалізованого освітнього курсу «Система безпеки і оборони ЄС: перспективи для України» у навчальний  процес Університету Григорія Сковороди в Переяславі;

– впровадження на базі Центру неперервної освіти Університету Григорія Сковороди в Переяславі постійно діючих курсів підвищення кваліфікації «Система безпеки і оборони ЄС: перспективи для України» для науково-педагогічної спільноти України, зацікавлених осіб;

– проведення науково-практичної конференції з питань політики безпеки і оборони ЄС із залученням партнерів Університету Григорія Сковороди в Переяславі та зацікавлених осіб;

– публікація учасниками проєкту наукових праць та колективної монографії в контексті окресленого дослідження;

– популяризація освітнього курсу та курсів підвищення кваліфікації за допомогою інформаційних порталів Університету Григорія Сковороди в Переяславі та установ партнерів; соціальних мережах та доступних інформаційних ресурсах, інше.

Команда проєкту

Коцур В.В.

Коцур
Віталій Вікторович