Наукова робота

Факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій має потужний професорсько-викладацький склад, спроможний продукувати ґрунтовний науковий і навчально-методичний продукт

Станом на 2023 р.

всього 62 осіб
з них докторів наук 11 осіб
кандидатів наук 40 осіб
професорів 9 осіб
доцентів 29 осіб
старших викладачів 13 осіб
викладачів 5 осіб
без ступеня 7 осіб
лаборантів 7 осіб

Науково-дослідну роботу в межах факультету здійснюють 6 кафедр:

  • кафедра політології;
  • кафедра публічного управління та адміністрування;
  • кафедра соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності;
  • кафедра цифрових технологій навчання;
  • кафедра загальної історії, правознавства і методик навчання;
  • кафедра історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін.

 Кафедра політології

На кафедрі політології забезпечується виконання науково-дослідної ініціативної теми: Україна між демократією та авторитаризмом: суспільні очікування vs Realpolitik (реальна політика) реєстраційний номер 0121U107716, керівник – Дем’яненко Б. Л. (д. політ. н., професор), (термін реалізації – 2021 – 2026 рр.).

Колективом кафедри щорічно проводиться Міжнародна науково-практична конференція, з актуальних питань політологічної науки. Зокрема проведено Міжнародну науково-практичну конференцю «Європейські орієнтири політичної і духовної консолідації українського суспільства» 1-2 червня 2023 року.

За результатами конференції вийшов збірник матеріалів, який розміщений на сайті університету

Науково-педагогічні працівники отримали сертифікати про проходження курсів на платформі EdEra «Людина та держава. Правила гри».

Дем’яненко Б. Л. (д. політ. н., професор), Дем’яненко В. М. (к. політ. н., доцент) є членами редакційної колегії збірника наукових праць «Scientia et societus»

Науково-педагогічні працівники здійснюють наукове консультування керівних органів територіальних громад.

Кафедра публічного управління та адміністрування

Викладачі кафедри входять до складу редакційних колегій наукових збірників і журналів університету та інших установ (видання «Публічне урядування» (фахове видання категорії «Б» з державного управління), «Наукові перспективи» (фахове видання категорії “Б” із галузей науки: державне управління, право та економіка) PUBLIC ADMINISTRATION AND LAW REVIEW (Tallinn, ISSN 2674-5216 Estonia). «Демократичне врядування» (фахове видання категорії «Б» з державного управління), Державне управління та місцеве самоврядування(фахове видання категорії «Б» з державного управління), беруть участь у роботі спеціалізованих постійних та разових вчених рад із захисту дисертацій (Пархоменко-Куцевіл О. І., Бурик З. М.), виступають офіційними опонентами на захистах дисертаційних досліджень, входять до складу оргкомітетів наукових конференцій, форумів, круглих столів, є членами журі Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт, а також готують студентів до участі у конкурсах.

На кафедрі публічного управління та адміністрування функціонує Наукова лабораторія «Еліта нації», яку очолює доктор наук з державного управління, професор Пархоменко-Куцевіл О. І. Наукова робота кафедри публічного управління та адміністрування здійснюється за багатьма напрямками, зокрема викладацький склад бере участь у організації міжнародних наукових конференцій два рази на рік. Важлива роль у науковій діяльності кафедри належить науково-дослідній роботі студентів, зокрема здобувачі вищої освіти публікують власні здобутки у різноманітних збірниках наукових праць.

Колективом кафедри щорічно проводиться ряд наукових заходів всеукраїнського та міжнародного рівня. Так, спільно з іншими навчальними закладами 3 червня 2022 року проведено Міжнародну науково-практичну конференцію на тему: «Трансформація системи публічного управління в умовах воєнного часу», у якій взяли участь провідні вчені, фахівці в галузі публічного управління та адміністрування, освіти, педагоги та керівники освітніх організацій, викладачі ЗВО, співробітники наукових та науково-дослідних організацій, а також представники громадських організацій не лише України, а й країн Європи.

Науково-педагогічні працівники отримали сертифікати про проходження курсів та тренінгів «Медіаграмотність: практичні навички», «Методика використання цифрових технологій в освітньому процесі» та ін. Зокрема викладачі кафедри Публічного управління та адміністрування пройшли курси підвищення кваліфікації у Вищій школі міжнародних стосунків та соціальних комунікацій у м. Хельм (Польща), та отримали відповідні сертифікати. Науково-педагогічні працівники кафедри беруть активну участь у професійних об’єднаннях: Національній спілці краєзнавців України.

Кафедра соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності

На кафедрі документознавства та методики навчання забезпечується виконання двох науково-дослідних ініціативних тем: «Документно-інформаційні комунікації в умовах глобалізації: стан, проблеми та перспективи», реєстраційний номер 0120U104570, керівники: Зленко А. М., Ісайкіна О. Д. (термін реалізації – жовтень 2020 – жовтень 2025 рр.); «Динаміка словникового складу в українському масмедійному дискурсі», реєстраційний номер 0120U104098, керівник – Навальна М.І. (термін реалізації – жовтень 2020 – жовтень 2025 рр.). У межах зазначених кафедральних тем здійснюється науково-методичний супровід аспірантів. Зокрема, на кафедрі документознавства та методики навчання дисертаційні дослідження виконують аспіранти за спеціальністю 035 – філологія (науковий керівник – проф. М. І. Навальна).

Упродовж функціонування кафедри захищено три кандидатські дисертації. Наприкінці 2020 року спеціалізовані вчені ради прийняли до розгляду ще дві кандидатські та одну докторську дисертацію. На кафедрі започатковано видання збірника наукових праць «Соціум. Документ. Комунікація» (свідоцтво про державну реєстрацію від 21.12.2015 р.; серія КВ №21860-11760Р). З 2017 р. збірник видається у двох серіях: Серія «Історичні науки» та серія «Філологічні науки» (перший зареєстрований як наукове видання з історичних наук категорії «Б» Наказ МОН України № 886 від 02.07.2020). До кінця 2020 р. друком вийшло десять випусків. Тематичне наповнення збірника в серії «Історичні науки» формується за актуальними напрямами джерелознавства, архівознавства, музеєзнавства, бібліотечної справи, теорії та практики розвитку документознавства; у серії «Філологічні науки» – лінгвістичних засад документознавства, інформаційних технологій в науках документно-комунікаційного циклу, видавничої справи та редагування, соціокультурних вимірів суспільства та соціальних комунікацій. Матеріали збірника розкривають роль і значення документних потоків у сучасній соціогуманітаристиці. Видається збірник наукових праць здобувачів «Актуальні питання документознавства», вже опубліковано п’ять номерів. Викладачі кафедри входять до складу редакційних колегій наукових збірників і журналів університету та інших установ (видання «Соціум. Документ. Комунікація», «Українська мова», «Психолінгвістика», «Український нумізматичний щорічник» тощо), беруть участь у роботі спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій (Зленко А. М., Навальна М. І., Довжук І. В.), виступають офіційними опонентами на захистах дисертаційних досліджень, входять до складу оргкомітетів наукових конференцій, форумів, круглих столів, є членами журі Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт, а також готують студентів до участі у конкурсах. Зокрема, переможницями таких конкурсів стали студенти-документознавці: Віра Фесенко («Видавнича справа та редагування», Українська академія друкарства, м. Львів, 2016 р.); Ірина Яніцька, Оксана Панькевич («Соціальні комунікації», Маріупольський державний університет, м. Маріуполь, 2016 р., 2017 р.); Оксана Бабич (Всеукраїнський конкурс імені Тараса Шевченка (2018 р.), а також Катерина Аврамич (Всеукраїнська олімпіада з української мови за професійним спрямуванням, 2019 р.) та Іван Кудрін (Міжнародний конкурс студентських наукових робіт зі спеціальності «Менеджмент», Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, м. Кременчук, 2020 р.)

На кафедрі документознавства та методики навчання функціонує Наукова школа «Мова засобів масової інформації: динаміка, інновації, медіаосвіта», яку очолює доктор філологічних наук, професор Навальна Марина Іванівна. Колективом кафедри проводиться ряд наукових заходів всеукраїнського та міжнародного рівня. Так, спільно з іншими навчальними закладами 25 травня 2017 р. проведено круглий стіл на тему «Українське суспільство в історичному вимірі: минуле та сучасність». З 2018 р. започатковано проведення Міжнародної дистанційної науково-методичної конференції «Передові технології реалізації освітніх ініціатив» (5 лютого 2018 р., 5 лютого 2019 р., 5 лютого 2020 року), участь у якій беруть провідні вчені, фахівці в галузі освіти, педагоги та керівники освітніх організацій, викладачі ЗВО, співробітники наукових та науково-дослідних організацій, а також представники громадських організацій не лише України, а й країн Європи. У зв’язку затвердження нового правопису зміни правопису 26-27 вересня 2019 року на базі ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університеті мені Григорія Сковороди», за ініціативи кафедри, відбувся розширений пленум наукової координаційної ради «Закономірності розвитку мов і практика мовної діяльності».

Кафедра документознавства та методики навчання з моменту створення займає лідируючі позиції в загальному рейтингу кафедр університету, щороку входячи до п’ятірки лідерів. Зокрема, за результатами річних наукових звітів у 2016, 2018, 2019 рр. колектив кафедри займав призові місця в загальному рейтингу кафедр та був відзначений Грамотами за досягнення в науковій, науково-педагогічній та інноваційній діяльності, значний внесок у розвиток наукового потенціалу університету.

За п’ять років науково-педагогічними працівниками кафедри видано 12 монографій, 28 підручників та посібників, 179 статей у фахових виданнях, 39 статей у зарубіжних виданнях, науковці кафедри взяли участь у 153 науково-практичних конференціях. У наукометричних базах Scopus та Web of Science науково-педагогічними працівниками кафедри опубліковано понад 10 статей. Кафедра документознавства та методики навчання постійно двічі на семестр проводить семінари та круглі столи. Минулого року було проведено науково-практичні семінари: «Значення академічної доброчесності в сучасному освітньому науковому просторі» (08.05.2020 р); «Практика та новітні підходи до дистанційного навчання» (14.09.2020 р.), а також науково-методичний семінар для науково-педагогічних працівників кафедри «Практика та новітні підходи до дистанційного навчання» (14.09.2020 р.); науково-практичний семінар для студентів «Дистанційне навчання: сучасний погляд на переваги та проблеми» (30.09.2020); студентську наукову конференцію «Документно-інформаційні комунікації: сучасність та перспективи розвитку» (25.11.2020 р.).

Науково-педагогічні працівники отримали сертифікати про проходження курсів та тренінгів «Медіаграмотність: практичні навички», «Бізнес-англійська», «Конфлікт інтересів: треба знати! Від теорії до практики», «Комунікаційна  політика держави на етапі формування громадського суспільства»  та ін. Науково-педагогічні працівники кафедри беруть активну участь у професійних об’єднаннях: Національній спілці краєзнавців України (Зленко А. М., Ісайкіна О. Д., Довжук І. В., Шимченко Л. А., Тимченко Р. В., Овсієнко А. С., Дрок П. В.),  Громадській організації «Всеукраїнська асоціація психолінгвістів» (Навальна М. І., заступник голови правління). Студенти спеціальності «Професійна освіта (Документознавство)» Тетяна Кисіль, Марина Твердохліб, Марина Євдоченко, Юлія Квінт, Вікторія Мисевра та ін. пройшли онлайн-курси на платформі PROMETHEUS за програмами: «Критичне мислення для освітян», «Як ефективно спланувати та провести діалог», «Медіаграмотність: практичні навички», «Наукова комунікація в цифрову епоху» та отримали сертифікати.

Кафедра цифрових технологій навчання

Кафедра цифрових технологій навчання, як базовий структурний підрозділ університету, утворена у 2020 році. Завідувач кафедри – кандидат історичних наук, доцент Васенко Олександр Васильович.

На кафедрі проводяться програмно-цільові дослідження з проблем обґрунтування та розробки методичних систем формування цифрової компетентності майбутнього вчителя для підвищення ефективності його професійної підготовки. Тема загально-кафедральної проблеми «Удосконалення фахової підготовки майбутніх викладачів до викладання інформатичних дисциплін у професійному навчанні» (Керівник роботи: Васенко О. В.) (Державний реєстраційний номер: 0122U202049) Професорсько-викладацький склад кафедри систематично підвищує свій кваліфікаційний рівень шляхом стажування в провідних закладах вищої освіти України та країн Європейського союзу. За результатами дослідження наукові здобутки викладачів кафедри висвітлюються в монографіях, навчальних посібниках, публікаціях у наукових журналах, фахових збірниках наукових праць, збірниках матеріалів всеукраїнських та міжнародних наукових конференцій як в Україні, так і за її межами.

Кафедра загальної історії, правознавства і методик навчання

На випусковій кафедрі загальної історії, правознавства і методик навчання факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій  проводяться наукові дослідження за профілем підготовки фахівців. Кафедральною темою дослідження є «Історико-правові засади соборності й державотворення в Україні» (Державний реєстраційний номер: 0123U105068). Науковий керівник: кандидат історичних наук, доцент Костенко О. О.

Предметом дослідження кафедральної теми є суспільно-політичні, історико-правові та державотворчі процеси в Україні.

Об’єкт дослідження: історико-правові засади політичних змін, соборність та державотворення України.

Метою роботи є комплексний аналіз суспільно-політичних процесів та змін, які відбувались на шляху українського державотворення на різних етапах розвитку, обумовленість відродження у 1991 році соборної незалежної Української держави. Головним завданням теми є виявлення особливостей соборності та державотворення України, суспільно-політичний контекст історичних змін в державі та світі.

За результатами наукової роботи виявлено та введено до наукового обігу нові архівні документи, що уточнюють окремі факти суспільно-політичних та державотворчих процесів України, розроблено методологічну базу для дослідження історії соборності, політичного та соціально-культурного життя українського народу, національних меншин України, доповнено матеріали людинознавчої історії (наукову, громадську та політичну діяльність видатних особистостей), здійснюється популяризація історичного досвіду України, її соборності та державотворення, роль в суспільно-політичних змінах держави. До наукової роботи по напрямку роботи кафедри залучаються здобувачі факультету.

Основні наукові результати кафедральної теми:

– виявлено основні закономірності організаційно-правового забезпечення соборності і державотворення України;

– проаналізовано нормативно-правову базу, на основі якої здійснювалось реформування освіти України на сучасному етапі розвитку;

– введено до наукового обігу низку документів ЦДАГО України, ЦДАВО України, СБУ України та інших регіональних архівів із проблем суспільно-політичних, культурно-освітніх процесів державотворчого розвитку;

– проаналізовано джерела вивчення суспільно-політичного, соціально-економічного життя України;

– удосконалено методику збору та обробки усних свідчень, їх використання при дослідження соціально-політичних процесів в Україні;

– висвітлено деякі проблеми повсякденності санітарно-медичної служби Радянської Армії в роки Другої світової війни;

– досліджені організаційні засади навчально-виховної діяльності Колегії Павла Галагана;

– висвітлено низку проблем із історії соборності, державотворення та суспільно-політичних змін України.

При визначенні отриманих результатів обґрунтовано наукову новизну отриманих результатів, яка полягає у постановці та розробці актуальної тематики, що не отримала всебічного та об’єктивного висвітлення в історичній літературі. На основі широкого кола залучених до наукового обігу документальних матеріалів та опублікованих джерел зроблено комплексний аналіз державотворення України, різноманітні аспекти суспільно-політичної історії, питання матеріальної та духовної культури.

Практичне значення отриманих результатів полягає в можливості використання матеріалів, висновків та узагальнень у подальшому проведенні наукових досліджень, розробці навчальних програм з історії України для вищої та загальноосвітньої школи, нормативних спецкурсів, вузівських і шкільних підручників.

Результати наукової роботи професорсько-викладацького складу кафедр знайшли відображення в наукових публікаціях, монографіях, навчально-методичних посібниках. За останні 5 років (2018 – 2023 рр.) викладачами кафедри загальної історії, правознавства і методик навчання опубліковано 6 монографій, декілька десятків фахових статей в (у т.ч. у міжнародних виданнях та наукометричних базах даних Scopus та Web of Science).

Монографії:

Непорожня Г.А. Розвиток академічної гуманітарної науки в Україні (1990 – 2000 рр.).: 2-ге вид.  Вип. І допов. Переяслав-Хмельницький (Київ. обл.): Домбровська Я.М., 2019. 215 с.

Красножон Н.Г. Загальноосвітня школа України в контексті суспільно-політичного життя (1943 – 1953 рр.). Переяслав-Хмельницький (Київська область): ФОП Домбровська Я.М., 2018. 220 с.

Ткаченко Т.В. Громадська та благодійна діяльність Г.П. Галагана (друга половина ХІХ ст..): монографія. Переяслав, 2020. 178 с.

Грукач В.О., Ткаченко О.В. Право і влада в Україні в кінці ХІХ – на початку ХХ ст.: особливості функціонування. Монографія. Переяслав (Київ. обл.): Домбровська Я.М., 2021. 215 с.

Соловйова Т.М. Київщина на перехресті епох: люди, події, факти. Монографія. Переяслав (Київ. обл.): Домбровська Я.М., 2021. 173 с.

Ткаченко О.В., Соловйова Т.М., Ткаченко Т.В. Правобережна Україна у ХІХ – на поч. ХХ ст.: політико-правовий концепт. Переяслав (Київ. обл.): Домбровська Я.М., 2023. 356 с.

Публікації у виданнях, що входять до бази даних SCOPUS.

Kostenko О., Cand. Sc. (Histor.), Assoc. Prof., orcid.org/0000-0003-0831-9158 Pereiaslav-Khmelnytskyi Hryhorii Skovoroda State Pedagogical University, Pereiaslav-Khmelnytskyi, Ukraine. Features of master’s degree programs in Ukraine: formation of administrative competencies. ISSN 2071-2227, Naukovyi Visnyk NHU, 2019, № 1.  С. 141-146.

Kotsur V., Kostenko O., Siropol V. The universities of ХІХ-th Century and the Spread of Agricultural Education in Europe. Danubius Supliment: Muzeul de Istorie «Paul Paltanea» Galati. 80 Years of Higher Education in Southern Bessarabia. Tradition, Culture and Education. XXXVIII, 2020. Р.117-131.

У 2021 – 2023 роках кафедрою загальної історії, правознавства і методик навчання було проведено три міжнародні науково-практичні конференції за підтримки Інституту історії України НАН України, Ізмаїльського державного гуманітарного університету та наших міжнародних партнерів з Кагульського державного університету імені Б. Хашдеу.

У квітні 2022 р. відбулася міжнародна науково-практична конференція «Проблеми місцевого самоврядування в сучасній Україні: стан та перспективи їх подолання»; у 2022 р. – «Проблеми розвитку (меморіалізації) Бабиного Яру: історичний, меморіальний та пам’яттєвий контекст», у ході якої були підняті питання комплексної меморіалізації такого знакового у світовому та українському вимірах простору, як Бабин Яр, яке покликано допомогти зарадити у вирішенні загальних питань політики пам’яті та розвитку як у межах України так і поза її межами. 18-19 травня 2023 р. кафедрою загальної історії, правознавства і методик навчання разом з Інститутом історії України НАН України, Ізмаїльским державним гуманітарним університетом, Центром досліджень воєнної історії Збройних сил України та міжнародними партнерами з Молдови і Румунії відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Російсько-українська війна: історичні ретроспективи та сучасні реалії», де на обговорення та науковий аналіз були винесені актуальні питання воєнного сьогодення України, що вимагає єдності та згуртування усієї української нації.

На кафедрі загальної історії, правознавства і методик навчання виходить друком збірник студентських наукових статей «Актуальні проблеми української і зарубіжної гуманітаристики».

Кафедра історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін

Професорсько-викладацький склад кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін проводить науково-дослідну роботу за профілем підготовки фахівців.

Наукова діяльність викладачів кафедри відображає мету та змістк афедральних науково-дослідних тем:

«Соціальний зріз історії України через призму суспільно-політичного та національно-культурного розвитку XIX – поч. XXІ ст.» – керівник НДР: д.і.н., професор Молоткіна В. К. Номер державної реєстрації НДР: 0121U111013.

«Діяльність наукових шкіл та історіографічних течій в Україні в контексті інтелектуальної історії другої половини XIX – поч. XXІ ст..» – керівник НДР: к.і.н., доц. Тарапон О. А. Номер державної реєстрації НДР: 0121U111014.

«Лівобережна Київщина Х – XVIII ст.: соціокультурні та політичні процеси» – керівник НДР: к.і.н., професор Колибенко О. В. Номер державної реєстрації НДР: 0121U111015.

Науково-дослідна ініціатива членів кафедри інтегрує і в межах наукової школи Академіка Національної Академії Педагогічних наук, професора, доктора наук Коцура В. П. «Соціальні зміни і політичні процеси в Україні ХХ – початку ХХІ ст.».

Склад наукової школи: д.і.н., проф. Коцур В. П., д.і.н., проф. Молоткіна В. К., к.і.н, доц. Хмельницька Л. В., д.і.н., доц. Висовень О. І., д.і.н., доц. Тарапон О. А., к.і.н., доц. Березанська І. М., к.і.н., доц. Логвинюк Т. В. , к.і.н., доц. Брехунець Н. С., аспіранти та докторанти кафедри.

Напрям роботи: історія України. Поглиблення соціогуманітарних аспектів дослідження за рахунок міждисциплінарного налізу, розширення методологічної бази дослідження, опрацювання нових джерел, новітньої літератури.

Основні результати діяльності за 2023 рік:

– публікація наукових статей, монографій, захист дисертацій, участь у наукових конференціях.

– участь здобувачів у роботі наукової школи – робота проблемних груп; написання кваліфікаційних робіт.

– практичне застосування наукових розробок – впровадження напрацювань у навчальний процес.

– розширення напрямів співпраці з спілкою краєзнавців України, НІЕЗ «Переяслав», науковими установами, вузами.

З метою забезпечення професійної практичної підготовки здобувачів та ініціювання наукових досліджень професорсько-викладацького складу кафедри було створено лабораторію археологічних досліджень імені М. І. Сікорського, завідувач Прядко Олександр Олегович, кандидат історичних наук, викладач.

Напрями роботи:

  1. Археологія Переяславщини;
  2. Замки та фортеці історичної Переяславщини.

Результати діяльності відображені у численних монографіях, публікаціях у фахових статтях, участю у конференціях, організації круглих столів:

При кафедрі історії та культури України згідно Наказу №163 від 1 листопада 21 жовтня 2005 р. функціонує Навчально-науковий центр усної історії (ННЦУІ) під керівництвом к.і.н., доцента Нагайка Т. Ю.

Основними напрямками центру є: накопичення, опрацювання та введення у науковий обіг джерел усної історії; розробка та апробація методики досліджень у галузі усної та повсякденної історії; реалізація наукових проектів з вивчення історичного минулого України засобами усної історії; співпраця з науковими, навчальними та культурними організаціями у галузі усної історії; організація семінарів, круглих столів, конференцій; розробка тематичних курсів та навчальних програм для студентів вищих навчальних закладів; видання наукових, навчальних і методичних матеріалів; керівництво студентськими науковими роботами; створення електронних інформаційних ресурсів для роботи з джерелами усного походження.

Навчально-науковий центр усної історії має налагоджені зв’язки з вітчизняними та зарубіжними ЗВО та НУ (угоди про співпрацю, конкретні результати роботи): Інститут історії України НАН України; Національна спілка краєзнавців України; Українська асоціація усної історії (УАУІ); Український інститут національної пам’яті. Навчально-науковий центр усної історії та кафедра в цілому активно співпрацює з НІЕЗ «Переяслав», для проведення спільних заходів науково-дослідного характеру та здійснення практичної професійної діяльності у навчальній площині: проведення археологічної, етнографічної та краєзнавчої практик.

Науковий потенціал кафедри постійно зростає за рахунок підготовки до захисту докторських та кандидатських дисертацій та отримання вчених звань професора і доцента. На сьогодні загальний відсоток викладачів, які мають науковий ступінь складає 100%.

Наукова робота кафедри відображена у підготовці фахових науковців в діючій аспірантурі та докторантурі за спеціальністю: 032 – Історія та археологія.

Наукова робота кафедри представлена й співпрацею з науковими установами Національної академії наук України та національних галузевих наук. Зокрема, Історичним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національним технічним університетом «Київський політехнічний інститут».

Викладачі кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін надають консультативно-інформаційну допомогу учням ЗОШ – членам МАН (Малої академії наук) в підготовці наукових робіт, здійснюють їх рецензування та беруть участь в роботі комісій із захисту наукових робіт.

Науково-організаційна робота кафедри спрямована на методичне, організаційне забезпечення та координацію наукової та науково-педагогічної діяльності. Невід’ємною частиною науково-організаційної діяльності членів кафедри є участь у роботі вчених, наукових та методичних рад університету і факультетів, спеціалізованих учених рад. Викладачі кафедри беруть участь у роботі Вченої ради університету. Так, професор Молоткіна В. К. входить до складу Вченої ради та є заступником голови навчально-методичної ради університету.

Професор Молоткіна В. К. бере участь у роботі спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій ДФ 27.053.012 (Університету Григорія Сковороди в Переяславі), а також спеціалізованих вчених рад на здобуття ступеня доктора філософії (Ph.D).

Науково-організаційна робота членів кафедри пов’язана також із редакційною діяльністю. Зокрема, професор Молоткіна В. К. була членом редколегії фахових видань: «Соціум. Документ. Комунікація : збірник наукових статей», «Наукові записки з української історії»; викладачі кафедри Коцур В. П., Молоткіна В. К., Тарапон О. А., були членами редакційної колегії збірника наукових праць «Наукові записки з української історії».

З 2022 року на базі кафедри функціонує збірник наукових праць «Український літопис»виходить з 2022 р., з 21 лютого 2024 р. включений до переліку фахових видань України (Категорія Б) зі спеціальності 032 – Історія та археологія. Станом на 2024 р. підготовлено та випущено 2 випуски збірника.

З 2022 р. Молоткіна В. К. є головним редактором журналу «Український літопис», до складу редколегії входять викладачі кафедри: Коцур В. П., Хмельницька Л. В., Новородововська Н. О., Висовень О. І., Тарапон О. А.

Викладачі кафедри беруть активну участь у роботі громадських академій та міжнародних громадських об’єднань науковців. Зокрема, є членами «Національної спілки краєзнавців України» з жовтня 2013 р.

Професорсько-викладацький колектив кафедри проводить активну роботу із залучення здобувачів до науково-дослідницької діяльності. Здобувачі беруть участь у діяльності наукової лабораторії археологічних досліджень імені М. І. Сікорського. Результати наукової роботи здобувачів знаходять відображення в публікаціях, участі в конференціях та науково-практичних семінарах. Так, протягом останніх 5 років викладачами кафедри здійснюється систематичне фахове керівництво студентськими науковими роботами: статтями та доповідями на конференціях всеукраїнського рівня. Зокрема, щорічній Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих учених, аспірантів та студентів «Основні напрями розвитку наукових досліджень молодих учених», що проходить на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі».

Здобувачі спеціальності 014 Середня освіта (Історія) в різні роки брали активну участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук. Так, 2021 р. здобувачка Мележик С. В. під керівництвом д.і.н., проф. Молоткіної В. К. отримала ІІ місце на конкурсі, що проходив на базі альма-матер.

За останні 5 років співробітниками кафедри видано понад 200 наукових і науково-методичних праць, в тому числі підручники, статті в наукових журналах з імпакт-фактором та національних періодичних виданнях списку з списку фахових видань України, тези міжнародних конгресів, з’їздів та конференцій.

Викладачі кафедри беруть активну участь у науково-методичних семінарах, організованих Академією та закладами вищої освіти м. Києва.

Забезпечується діяльність аспірантури за спеціальністю 032 «Історія та археологія»: проведено акредитацію освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії у галузі гуманітарних наук за спеціальністю 032 Історія та археологія; за науковою проблематикою кафедри захищено докторські та кандидатські дисертації.

На базі кафедри проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Соціокультурні трансформації в Україні ХХ-ХХІ ст. і подолання радянської спадщини в освіті, культурі, ментальності» (17.05.2023 р.) та Міжнародний круглий стіл «Голодомор-геноцид українців 1932-1933 років: постгеноцидний синдром» (24.11.2023 р.).