Наукова робота кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності

Факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій > home > Факультет > Кафедри > Кафедра соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності > Наукова робота кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності

На кафедрі соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності забезпечується виконання науково-дослідної ініціативної теми: «Документно-інформаційні комунікації в умовах глобалізації: стан, проблеми та перспективи», реєстраційний номер 0120U104570, керівник – Зленко А.М. (термін реалізації – жовтень 2020 – жовтень 2025 рр.).

На кафедрі соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності започатковано видання збірника наукових праць «Соціум. Документ. Комунікація» (свідоцтво про державну реєстрацію від 21.12.2015 р.; серія КВ № 21860-11760 р.). З 2017 р. збірник видавався у двох серіях: Серія «Історичні науки» та серія «Філологічні науки» (перший зареєстрований як наукове видання з історичних наук категорії «Б» Наказ МОН України № 886 від 02.07.2020 р.). Тематичне наповнення збірника в серії «Історичні науки» формується за актуальними напрямами джерелознавства, архівознавства, музеєзнавства, бібліотечної справи, теорії та практики розвитку документознавства. Матеріали збірника розкривають роль і значення документних потоків у сучасній соціогуманітаристиці. У 2022 р. Наказом МОН України  від 10.10.2022 р. № 894 (Додаток № 2) збірник наукових праць «Society. Document. Communication. Соціум. Документ. Комунікація» (серія «Соціальні комунікації») внесений до Переліку фахових видань України, категорія «Б». Тематичне наповнення збірника в серії «Соціальні комунікації» формується за актуальними питаннями у галузі документознавства, бібліотечної та архівної справи, соціальних комунікацій, інформаційної діяльності та соціогуманітаристики на національному та міжнародному рівнях; з теорії та практики досліджень у галузі сучасних навчально-методичних технологій підготовки фахівців.

Видається збірник наукових праць викладачів «Передові технології реалізації освітніх ініціатив» та збірники наукових праць здобувачів «Актуальні питання документознавства», «Документно-інформаційні комунікації в цифровому суспільстві: проблеми функціонування та перспективи розвитку». Викладачі кафедри входять до складу редакційної колегії наукового збірника «Соціум. Документ. Комунікація», беруть участь у роботі спеціалізованих вчених рад із захисту дисертацій (Алла Зленко, Ігор Довжук), виступають офіційними опонентами на захистах дисертаційних досліджень, входять до складу оргкомітетів наукових конференцій, форумів, круглих столів, є членами журі Всеукраїнських конкурсів студентських наукових робіт, а також готують студентів до участі у конкурсах. Зокрема, переможницями таких конкурсів стали студенти-документознавці: Віра Фесенко («Видавнича справа та редагування», Українська академія друкарства, м. Львів, 2016 р.); Ірина Яніцька, Оксана Панькевич («Соціальні комунікації», Маріупольський державний університет, м. Маріуполь, 2016 р., 2017 р.); Оксана Бабич (Всеукраїнський конкурс імені Тараса Шевченка (2018 р.), а також Катерина Аврамич (Всеукраїнська олімпіада з української мови за професійним спрямуванням, 2019 р.), Іван Кудрін (Міжнародний конкурс студентських наукових робіт зі спеціальності «Менеджмент» Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, м. Кременчук, 2020 р.), Максим Адамець (Міжнародний конкурс студентських наукових робіт зі спеціальності «Менеджмент» Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, м. Кременчук, 2021 р.), Яна Зленко (Міжнародний конкурс студентських наукових робіт зі спеціальності «Професійна освіта (за спеціалізацією)» Кременчуцький національний університет імені Михайла Остроградського, м. Кременчук, 2021 р.).

Колективом кафедри щорічно проводиться ряд наукових заходів всеукраїнського та міжнародного рівня. Так, спільно з іншими навчальними закладами 25 травня 2017 р. проведено круглий стіл на тему: «Українське суспільство в історичному вимірі: минуле та сучасність». З 2018 р. започатковано проведення Міжнародної науково-методичної конференції «Передові технології реалізації освітніх ініціатив» (5 лютого 2018 р., 5 лютого 2019 р., 5 лютого 2020 р., 5 лютого 2021 р., 7 лютого 2022 р., 7 лютого 2023 р., 7 лютого 2024 р.), участь у якій беруть провідні вчені, фахівці в галузі освіти, педагоги та керівники освітніх організацій, викладачі ЗВО, співробітники наукових та науково-дослідних організацій, а також представники громадських організацій не лише України, а й країн Європи.

У зв’язку із затвердженням нового правопису, 26-27 вересня 2019 року на базі нашого університету за ініціативи кафедри, відбувся розширений пленум наукової координаційної ради «Закономірності розвитку мов і практика мовної діяльності».

Кафедра  з моменту створення займає лідируючі позиції в загальному рейтингу кафедр університету, щороку входячи до п’ятірки лідерів. Зокрема, за результатами річних наукових звітів у 2016, 2018, 2020, 2022 рр. колектив кафедри займав призові місця в загальному рейтингу кафедр та був відзначений грамотами за досягнення в науковій, науково-педагогічній та інноваційній діяльності, значний внесок у розвиток наукового потенціалу університету.

Кафедра соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності  протягом року проводить семінари, круглі столи, відкриті лекції. Було проведено науково-практичні семінари: «Значення академічної доброчесності в сучасному освітньому науковому просторі» (травень 2020 р.); також науково-методичний семінар для науково-педагогічних працівників кафедри «Практика та новітні підходи до дистанційного навчання» (вересень 2020 р.); науково-практичний семінар для студентів «Дистанційне навчання: сучасний погляд на переваги та проблеми» (вересень 2020 р.); студентську наукову конференцію «Документно-інформаційні комунікації: сучасність та перспективи розвитку» (листопад 2020 р.); круглий стіл «Документно-інформаційні комунікації в цифровому суспільстві: проблеми функціонування та перспективи розвитку» (листопад 2021 р., листопад 2022 р., листопад 2023 р.); круглий стіл «Цифрова трансформація освіти: виклики, технології, ресурси» (грудень 2022 р.); круглий стіл «Академічна доброчесність як основа забезпечення якості освіти» (квітень 2023 р.).

Науково-педагогічні працівники отримали сертифікати про проходження курсів та тренінгів «Медіаграмотність: практичні навички», «Бізнес-англійська», «Конфлікт інтересів: треба знати! Від теорії до практики», «Комунікаційна політика держави на етапі формування громадського суспільства», «Бренд науковця у цифровому світі», «STEM-школа», «Uni-Biz Bridge», «Цифрові інструменти GOOGLE для освіти» та ін.

Викладачі кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності беруть активну участь у професійних об’єднаннях: Національній спілці краєзнавців України (Алла Зленко, Оксана Луцик, Ігор Довжук, Людмила Шимченко, Оксана Плужник, Ірина Березанська, Василь Дудар, Павло Дрок),  громадській спілці «Асоціація з розвитку професійної та неперервної освіти» (Алла Зленко, Оксана Плужник).