Віктор Петрович Коцур – учений у галузі історії, історіографії, джерелознавства, історії України та історії педагогіки, доктор історичних наук, професор, дійсний член НАПН України, Заслужений працівник освіти, професор кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін Університету Григорія Сковороди в Переяславі.
Бібліографія про життя і діяльність Віктора Петровича на сьогодні складає понад 60 публікацій різного характеру. Це інтерв’ю, газетні матеріали, публікації в наукових та інших виданнях, монографічні праці з нагоди ювілейних дат тощо.
Особистість В.П.Коцура характеризують лідерські якості, організаційні, наукові, педагогічні здібності, що дозволило не лише згуртувати навколо себе міцне коло науковців, але й підготувати плеяду науково-педагогічних працівників.
Діяльність В.П.Коцура можна розглядати за кількома напрямками:
І. Робота як організатора наукового процесу (участь у роботі наукових структур, створення та забезпечення діяльності наукової школи, підготовка наукових кадрів, організація, координування та участь у наукових конференціях, форумах, семінарах);
ІІ. Редакторська робота по підготовці наукових видань, фахових збірників, матеріалів конференцій, колективних монографічних праць та навчальної літератури;
ІІІ. Написання наукових праць з актуальних проблем історії та педагогіки, підготовка навчальної літератури.
І. В.П.Коцур – організатор науки
Серед науково-освітніх кіл України В.П.Коцур презентував себе як талановитий організатор наукового процесу, що проявляється, перш за все, в забезпеченні діяльності спеціалізованих Вчених рад, створенні та керівництві науковою школою, ініціюванні, організації та координуванні наукових конференцій, форумів, семінарів тощо.
В.П. Коцур – багаторічний член спеціалізованих Вчених рад із захисту докторських та кандидатських дисертацій за історичними спеціальностями та одноразових рад з захисту дисертацій.
2003 р. В. П. Коцура обрано член-кореспондентом АПН України, 2010 р. – дійсним членом (відділення загальної середньої освіти), 2012 р. – членом Президії Національної академії педагогічних наук України. Він є заступником голови Національної спілки краєзнавців України, багато років був членом різноманітних експертних структур МОН з питань експертної оцінки наукових робіт та вищої освіти.
Під керівництвом В. П. Коцура здійснено низку колективних наукових проектів з історії України, розробляються держбюджетні та ініціативні науково-дослідні теми, організовуються наукові заходи, активізується залучення студентської молоді до наукової роботи, видаються збірники наукових праць з метою апробації наукових студій молодих науковців тощо.
В.П. Коцур завжди значні зусилля концентрував на проведенні наукових конференцій та різноманітних наукових заходів, що стало запорукою наукової взаємодії очолюваного ним колективу та інших освітніх і науково-дослідних установ України. Серед знакових можна відмітити конференції, присвячені видатним постатям української історії, науки, культури: Всеукраїнська науково-практична конференція до 200-річчя з дня народження М.Максимовича, Сковородинівські читання, присвячені вивченню та популяризації життя та творчості видатного філософа, педагога, літератора, чиє ім’я носить Університет, а також його визначних попередників, доробок яких вплинув на творчість Г.Сковороди, на розвиток української культури і науки загалом. У 2021 р. за участі В.Коцура кафедрою історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін було проведено Всеукраїнську науково-практичну конференцію «Україна в контексті соціогуманітарних викликів сучасності: історичний досвід та перспективи». Робота конференції відобразила соціогуманітарний напрямок наукових студій кафедри і безпосередньо наукової школи.
За ініціативою і під керівництвом В.Коцура на історичному факультеті було започатковано напрямок наукових досліджень з повсякденної історії українського суспільства радянської доби. В руслі чого протягом 2011-2012 рр. було розроблено держбюджетну тематику «Людинознавча історія як ключовий дидактичний фактор сучасної історичної освіти у ВНЗ», під керівництвом В.П.Коцура проведено Міжнародну та Всеукраїнські наукові конференції «Історія повсякденності: теорія та практика» (2010, 2011, 2012 рр.); науково-методичний семінар з проблем людинознавчої історії (2011 р.).
На посаді ректора В.П. Коцур дотримувався стратегії розширення рамок міжвузівської та міжнародної наукової співпраці. Лише у 2015 р. в університеті проведено 12 наукових заходів (8 міжнародних та 4 всеукраїнські конференції, семінари, форуми), 2016 р. – 9 міжнародних науково-практичних конференцій (із них 4 Інтернет-конфереції), 2017 р. – 12 конференцій, 6 з них – міжнародні, у 2018 р. – 14 конференцій, 6 з яких – міжнародні. Дані наукові заходи презентують різні напрямки наукової роботи закладу (педагогіка, економіка, політологія, філологія тощо) Серед них значна частина стали традиційними. Багато років В.Коцур безпосередньо координує проведення конференцій, входить до складу організаційних комітетів.
Як організатор наукових заходів, В.П.Коцур виключну увагу завжди звертав на координацію наукових заходів молодих дослідників в університеті. Так, далеко за межами Переяслава знають про Всеукраїнську науково-практичну конференцію молодих учених, аспірантів та студентів «Основні напрями розвитку наукових досліджень молодих учених», що восени 2021 р. стартувала в одинадцяте і з всеукраїнської перетворилася на міжнародну. Цей захід акумулює Наукове товариство студентів, аспірантів, докторантів і молодих вчених та збирає в стінах ЗВО перспективну молодь різних вітчизняних закладів вищої освіти. Протягом 2015 р. було проведено 13 наукових студентських конференцій, з них 1 – міжнародна, 3 – всеукраїнських, 9 – загальновузівських. Зростання кількості загальновузівських конференцій засвідчило збільшення уваги до проблем розвитку студентської науково-дослідної роботи у виші. У 2017 р. організовано 1 міжнародну та 3 всеукраїнські студентські конференції, у 2018 р. – 2 міжнародні і 2 всеукраїнські конференції студентів та молодих вчених.
Наукові студентські конференції, ініційовані безпосередньо В. Коцуром чи реалізовані за його підтримки і сприяння, мають на меті активізацію навчальної, наукової та творчої діяльності молоді, розвитку студентського самоврядування.
Підготовка наукових кадрів
Надзвичайно важливим напрямком діяльності В.Коцура є підготовка наукових професійних кадрів. Навесні 1999 р. В.Коцур захистив докторську дисертацію, а восени того ж року в спеціалізованій вчений раді КНУ ім. Т.Шевченка відбувся захист першої кандидатської дисертації, підготовленої за наукового керівництва Віктора Петровича. Під керівництвом В.П. Коцура написано і захищено близько 50 дисертаційні дослідження на здобуття наукового ступеня доктора і кандидата наук. У 2021 р. під керівництвом В.Коцура захищено 1 кандидатську і 1 докторську дисертації.
Закономірним наслідком науково-педагогічної роботи Віктора Коцура – обдарованого педагога, автора фундаментальних наукових праць та сучасної навчальної літератури – стало створення у 2007 р. на кафедрі історії та культури України наукової школи «Соціальні зміни і політичні процеси в Україні ХХ – початку ХХІ ст.», метою якої стала реалізація дослідницьких і навчальних функцій, акумуляція ресурсів (інтелектуальних, матеріально-технічних, організаційних), забезпечення спадковості наукової діяльності, сприяння формуванню творчої атмосфери для наукової самореалізації.
Школа займається розробкою актуальних, дискусійних питань соціальної, економічної, політичної історії ХХ – ХХІ ст. Вона об’єднує, в першу чергу учнів і послідовників професора В.П. Коцура у галузі вітчизняної історіографії, соціально-політичної історії України, координує зусилля молодих науковців, аспірантів з вирішення низки наукових проблем, гуртує перспективних молодих пошуковців для розв’язання конкретних наукових завдань. Діяльність школи втілює певну тяглість традицій, зв’язок поколінь у передачі наукового досвіду. Закономірним став вибір наукового спрямування діяльності школи, адже темою наукових зацікавлень В.П. Коцура завжди були соціально-політичні трансформації в Україні 1920-1930-х рр. в контексті історичних та історіографічних студій. Глибоке осмислення політичних та соціальних процесів на основі багатого пласту наукової літератури радянської та сучасної доби дозволили професору Коцуру закласти наукове підґрунтя для продовження історичного осмислення соціоісторичних та політичних процесів радянського та пострадянського періодів, визначити стратегічні напрямки подальших наукових студій учнів, аспірантів, колег, спрямувати дослідницький процес в русло порівняльного аналізу, виявлення причинно-наслідкових зв’язків соціальних та політичних явищ в Україні на різних етапах її розвитку. Після захисту докторської дисертації В.П. Коцура в 1999 р. почалося ґрунтовне дослідження різнопланових політико-соціальних проблем історії України його аспірантами, наслідками чого став успішний захист низки дисертацій.
У рамках діяльності наукової школи академіка В.П.Коцура написано та захищено не одну наукову кваліфікаційну роботу, підготовлено десятки монографій, навчальної літератури, наукових статей, виступів на конференціях. При кафедрі історії та культури України, якою протягом 1993-2015 рр. завідував В.П.Коцур, було започатковано центр усної історії, лабораторію археологічних досліджень імені Михайла Сікорського, лабораторію вивчення повсякденного життя українського суспільства, котрі координують науково-дослідну діяльність викладачів і студентів із розробки малодосліджених і актуальних проблем вітчизняної історії.
Підготовлені Віктором Петровичем науковці працюють у різних установах, але більшість реалізує набуті навики наукової роботи в науково-освітній сфері, чим забезпечується неперервність наукової діяльності. Учні, аспіранти і докторанти В.П.Коцура очолюють навчальні заклади, спеціалізовані вчені ради, кафедри, історико-культурні установи. Так, І.О. Демуз, котра під керівництвом В.П.Коцура захистила кандидатську, а згодом докторську дисертацію, 2018 р. отримала грант на виконання науково-дослідної роботи на тему «Український націотворчий проект» П. Стебницького (1862–1923 рр.)» за конкурсом Державного фонду фундаментальних досліджень.
ІІ. Редакторська робота
Вважливим напрямком наукової роботи В.П. Коцура є редакторська діяльність. Багато років він виступав головним редактором чотирьох наукових періодичних видань, що входили до переліку ДАК України («Наукові записки з української історії» – 45 випусків (до 2019 р.), «Переяславський літопис» – 15 випусків (до 2019 р.), «Школа першого ступеня: теорія і практика» – 23 випуски, «Гуманітарний вісник» – 23 випуски), є членом редколегії ряду наукових фахових видань Інституту історії НАН України, Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова, управління освіти Київської обласної державної адміністрації. У контексті редакторської роботи В.Коцура слід відмітити і низку наукових збірників періодичного та неперіодичного формату, присвячених окремим напрямкам досліджень у галузі краєзнавства («Київщинознавство», «Переяславська земля і духовний світ людини»), усної історії («Джерела пам’яті») чи біографістики («Постаті Київщини»). За наукового редагування В.П.Коцура побачили світ низка збірників матеріалів конференцій, проведених в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі. В.Коцур став головним редактором колективних наукових та навчальних праць («Словник символів культури України», витримав 7 видань; «Інноваційні педагогічні технології: теорія та практика використання у вищій школі: [монографія]. (Переяслав-Хмельницький, 2008), «Київщинознавство: навч. посібник. (К., 2007) та ін.).
В.П.Коцур виступив головним редактором більше як у 100 колективних проектах, наукових виданнях, збірниках, працях навчального характеру.
Наукова робота В.П.Коцура
В.П. Коцур – автор понад 530 наукових праць, серед яких дослідження з історіографії, джерелознавства, нумізматики, історії України, історії науки і техніки, краєзнавства, античної цивілізації, історії середніх віків, педагогіки вищої школи. Ним підготовлено та видано підручники з історії України, історіографії історії України, низку монографічних досліджень з історії суспільно-політичного життя України 1920-1930-х рр.
Творчий доробок професора В.П. Коцура представлений різними видами наукової літератури: статті, тези і доповіді, монографії і нариси, навчальні та довідкові видання.
Головні напрямки наукових досліджень Віктора Коцура:
– праці з історіографії та джерелознавства;
– дослідження актуальних проблем історії України;
– навчальна література;
– література довідково-енциклопедичного характеру;
– література освітньо-педагогічного циклу.
Праці з історіографії та джерелознавства
Кандидатська дисертація В.П.Коцура захищена 1987 р., присвячена джерелознавчому аналізу партійно-радянської преси започаткували джерелознавчо-історіографічний напрямок досліджень пошукача. З початку 1990-х рр. провідними в наукових студіях науковця стали історичні та історіографічні дослідження проблем соціальних змін та політичних процесів в Україні 20-30-х рр. ХХ ст. Об’єктом наукових студій вченого стала наукова література з проблем національних відносин в Україні, історії робітництва і селян, інтелігенції, розвитку освіти, політики українізації, непу, масових репресій та ін. 1999 р. В.П.Коцур захистив докторську дисертацію «Історичні дослідження: упереджені та об’єктивні оцінки (соціальні зміни і політичні процеси в Україні 1920-30-х рр. Історіографія». На основі глибокого аналізу наукових праць автор запропонував кілька напрямків історичних досліджень, своєрідних дороговказів у напрямку соціальної, повсякденної, людинознавчої історії.
У напрямку історіографічних досліджень вийшла серія публікацій дослідника, серед яких співавторство в монографіях: «Історіографія нової економічної політики в Українській СРР» (К., 2002), у якій досліджується процес формування історичних знань про запровадження і здійснення нової економічної політики в УСРР, з’ясовуються головні напрямки у вивченні теми, розкриваються особливості методики її дослідження, відстежуються основні концепції історіографії; «Інтелігенція в культурно-освітньому розвитку УСРР (1920-ті – початок 1930-х рр.): історіографія» (Переяслав-Хм., 2004).
Історико-біографічні дослідження
У роботах В.П.Коцура з історії України можна виділити публікації з актуальних проблем української історії, історії повсякденності, краєзнавства, біографічні дослідження – історичні нариси про життя і діяльність видатних українців минулого й сучасного.
В.Коцур значну увагу в наукових студіях завжди приділяв питанням історії політичних, соціальних, національних та культурних процесів 1920-1930 рр. Окрему монографію було присвячено висвітленню проблеми діяльності молодіжних громадських організацій України в умовах утвердження тоталітарної системи в 1920-1930-і рр. (Коцур В. П., Молоткіна В. К. Молодіжні громадські організації в полікультурному просторі Радянської України 1920 – 1930-х рр.: монографія. Переяслав-Хмельницький, 2014).
До фундаментальних колективних праць під керівництвом і за авторства В.П.Коцура належить монографія «Переяслав у віках» (К., 2007), що вийшла до 1100-річчя міста. У ній відображена багатовікова історія Переяслава з його політичними, соціальними, культурними традиціями від найдавніших часів до сьогодення, відтворено роль видатних особистостей в історичних подіях, що відбувалися на теренах Переяславщини у контексті формування української державності. Знаковим у дослідженні історії Переяславщини стало видання книги «Переяславський соціум на перехресті епох: люди, події, факти» за співавторства В.П. Коцура. Це історія Переяслава з другої половини ХVІІ ст. до сучасності через призму етносоціального, економічного та культурно-освітнього життя міста, становища різних соціальних груп суспільства, містобудівної структури та умов проживання населення.
У руслі наукової біографістики близько 30 статей В. П. Коцура присвячено життєпису видатних діячів української історії ХІХ-ХХ ст., серед яких знаковою стала праця про П. І. Калнишевського (Коцур В.П., Коцур А.П. Від Сули до Білого моря: шлях через століття (До 200-річччя від дня смерті останнього кошового отамана Запорозької Січі П.І.Калнишевського). Київ–Переяслав-Хмельницький, 2004). Близько 20 публікацій В.Коцура написано в руслі відзначення знакових подій в житті колег, наставників, відомих науковців, істориків та педагогів.
Навчальна література
За співавторства В.П. Коцура побачили світ понад 50 видань навчального та методичного характеру. В.П.Коцур став співавтором навчальних посібників з історії України (Історія України. Курс лекцій / За ред. А.П. Коцура. Київ-Чернівці, 2015 та ін.), українознавства (Українознавство, К., 1999), історіографії (Історіографія історії України: Курс лекцій, 1996 р., 1999 р.), джерелознавства (Калакура Я.С., Коцур В.П. Класифікація історичних джерел. Історичне джерелознавство, К., 2017), всесвітньої історії (Балух В.О. Коцур В.П. Історія Стародавнього Риму: курс лекцій, Чернівці, 2005; Балух В.О. Коцур В.П. Культура Античності, Чернівці, 2015; Балух В.О. Коцур В.П. Історичні портрети античності та середньовіччя», Чернівці, 2007; Коцур В., Балух О. Історія середніх віків (Т.1. Раннє Середньовіччя. Чернівці, 2009; Т. 2: Високе і пізнє Середньовіччя. Чернівці, 2010); Балух В. О. , Коцур В. П. , Юрій М. Ф. Соціокультурний феномен ранньомодерних Європи та України: точки дотику і специфіка розвитку, Чернівці: Друк Арт, 2019; Болух В.О., Коцура В.П. Ранньомодерна Європа (Чернівці, 2016) та Культура ранньомодерної Європи, Харків, 2017 та інші)
На початку 2000-х рр. В.П. Коцур став ініціатором кафедрального дослідження нового напрямку повсякденної, людинознавчої історії. Під його керівництвом було підготовлено кілька навчальних посібників, що відображають повсякденний вимір історії радянської доби (Коцур В. П., Лукашевич О. М. Побут та дозвілля українців: навч. посібник. Переяслав-Хмельницький, 2012; Українське суспільство в умовах радянського ладу: повсякденний вимір. Навч.посіб. / В.П.Коцур (голов. ред.) та ін. Переяслав-Хмельницький, 2014).
За авторства В.П.Коцура вийшла низка матеріалів навчально-методичного характеру для підготовки та проведення семінарських занять, тестового контролю, написання контрольних та наукових студентських робіт, організації самостійної роботи студентів тощо.
Література довідково-енциклопедичного характеру
Література довідково-енциклопедичного характеру є переважно навчального спрямування, розрахована на забезпечення навчального процесу у вищій школі. В.Коцур брав участь в укладанні низки бібліографічних довідників, нарисів, каталогів, путівників, що видавалися в рамках наукових проектів університету (Історія України: особи, дати, події. Чернівці, 2001; Україна: історичні події та факти. Переяслав-Хм., 2005; Діячі науки і культури України: нариси життя та діяльності /За заг. ред. А. П. Коцура, В. П. Коцура, Н. В. Терес. Київ, Чернівці, 2010 ). Окремої уваги заслуговують словникові видання В.О.Балуха і В.П.Коцура, котрі через призму постатей релігійних та культурно-освітніх діячів, політиків, меценатів відображають розмаїття, поліконфесійність, складність і здобутки релігійного життя України з XVI до ХІХ ст.
Література освітньо-педагогічного спрямування
Багаторічний науково-педагогічний стаж у ЗВО, практична робота як керівника вищого навчального педагогічного закладу та робота в Національній Академії педагогічних наук України зумовили появу праць В.П.Коцура з історії розвитку освіти, проблем педагогіки, матеріалів психолого-педагогічного та теоретико-методологічного характеру. За 20 років в даному руслі В.П.Коцуром написано понад 110 різнопланових публікацій – від науково-публіцистичних матеріалів до статей в міжнародних виданнях і монографій. З 2000 р. ректор активно друкується на шпальтах періодичних видань, в першу чергу педагогічних, таких як «Педагогічні обрії», «Освіта України», «Історія в школі», «Сільська школа», «Рідна школа», «Спортивна Київщина», «Вища освіта України», «Директор школи, ліцею, гімназії», «Київська правда» тощо, висвітлюючи ключові завдання підготовки педагога, розвитку шкільної та вищої освіти, проблем виховання тощо.
Науковий доробок В.Коцура освітньо-педагогічного напрямку представлений тематичними групами праць: історичні аспекти розвитку освіти на Переяславщині; публікації психолого-педагогічного спрямування; аналітичні та теоретико-методологічні розвідки стосовно становища, перспектив і стратегії розвитку вищої освіти України (зокрема, педагогічної), її інтеграції в європейський науково-освітній простір, розвитку ДВНЗ «Переяслав-Хмельницький державний педагогічний університет».
Отже, наукова, організаційна діяльність професора В.П.Коцура засвідчує його високий науковий рівень, інтелектуальну різновекторність, лідерські якості, здатність консолідувати довкола себе творчий колектив однодумців для вирішення вагомих завдань науково-педагогічного характеру. Поява наукової школи «Соціальні зміни і політичні процеси в Україні ХХ – початку ХХІ ст.» професора В.П. Коцура стала закономірним результатом його наукової, педагогічної та організаційної роботи, акумулювала його наукові інтереси і набутий професійний досвід у науково-освітній сфері.