Міжнародна науково-практична конференція «Голодомор – Геноцид українців 1932-1933 рр.: постгеноцидний синдром» (22.11.2024 р.): Інформаційний лист. Програма
І Всеукраїнська наукова конференція «Україна в культурно-історичних процесах минулого та сьогодення» (23.10.2024): Програма
ІІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціокультурні трансформації в Україні ХХ-ХХІ ст. і подолання радянської спадщини в освіті, культурі, ментальності» (14.02.2024): Програма. Матеріали.
Міжнародний круглий стіл «Голодомор-геноцид українців 1932-1933 років: постгеноцидний синдром» (24.11.2023 р.): Матеріали.
ІІ Всеукраїнська науково-практична конференція «Соціокультурні трансформації в Україні ХХ-ХХІ ст. і подолання радянської спадщини в освіті, культурі, ментальності» (17.05.2023): Програма. Матеріали.
Міжнародний круглий стіл «Голодомор в Україні 1932-1933 років: постгеноцидний синдром» (25.11.2022 р.): Матеріали.
Всеукраїнська науково-практична конференція (з міжнародною участю) «Україна в контексті соціогуманітарних викликів сучасності: історичний досвід та перспективи» (17.05.2022): Програма. Матеріали.
Організація наукової роботи в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відповідає чинним вимогам: у структурі закладу вищої освіти наявні наукові підрозділи і чітке відображення результатів їхньої діяльності.
Професорсько-викладацький склад кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін проводить науково-дослідну роботу за профілем підготовки фахівців.
Наукова діяльність викладачів кафедри відображає мету та зміст кафедральних науково-дослідних тем:
«Соціальний зріз історії України через призму суспільно-політичного та національно-культурного розвитку XIX – поч. XXІ ст.» – керівник НДР: д.і.н., професор Молоткіна В. К. Номер державної реєстрації НДР: 0121U111013.
«Діяльність наукових шкіл та історіографічних течій в Україні в контексті інтелектуальної історії другої половини XIX – поч. XXІ ст..» – керівник НДР: к.і.н., доц. Тарапон О.А. Номер державної реєстрації НДР: 0121U111014.
«Лівобережна Київщина Х – XVIII ст.: соціокультурні та політичні процеси» – керівник НДР: к.і.н., професор Колибенко О.В. Номер державної реєстрації НДР: 0121U111015.
Науково-дослідна ініціатива членів кафедри інтегрує і в межах наукової школи Академіка Національної Академії Педагогічних наук, професора, доктора наук Коцура В.П. «Соціальні зміни і політичні процеси в Україні ХХ – початку ХХІ ст.».
Склад наукової школи: д.і.н., проф. Коцур В.П., д.і.н., проф. Молоткіна В.К., к.і.н., к.і.н., доц. Хмельницька Л.В., д.і.н., доц. Висовень О.І., д.і.н., доц. Тарапон О.А., к.і.н., доц. І.М. Березанська, к.і.н., доц. Т.В. Логвинюк, к.і.н., доц. Брехунець Н.С., аспіранти та докторанти кафедри.
Напрям роботи: історія України. Поглиблення соціогуманітарних аспектів дослідження за рахунок міждисциплінарного налізу, розширення методологічної бази дослідження, опрацювання нових джерел, новітньої літератури.
Основні результати діяльності за 2023 рік:
– публікація наукових статей, монографій, захист дисертацій, участь у наукових конференціях.
– участь студентів у роботі наукової школи – робота проблемних груп; написання студентських кваліфікаційних робіт.
– практичне застосування наукових розробок – впровадження напрацювань у навчальний процес.
– розширення напрямів співпраці з спілкою краєзнавців України, НІЕЗ «Переяслав», науковими установами, вузами.
З метою забезпечення професійної практичної підготовки студентів та ініціювання наукових досліджень професорсько-викладацького складу кафедри було створено лабораторію археологічних досліджень імені М. І. Сікорського, завідувач Прядко Олександр Олегович, кандидат історичних наук, викладач.
Напрями роботи:
Результати діяльності відображені у численних монографіях, публікаціях у фахових статтях, участю у конференціях, організації круглих столів:
Монографії:
1.Прядко О. Іркліїв: фортифікації козацького містечка. (Серія «Міста та фортеці Переяславщини»; Вип. 2). Переяслав, 2023. – 76 с.
Фахові статті:
Тези та публікації:
Археологічна діяльність.
Проведено навчальну археологічну практику для студентів І курсу денної форми навчання 014. Середня освіта (Історія) та 032. Історія та археологія на базі Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» (травень-червень 2023 р.).
До навчальної археологічної практики долучилися студенти історичного факультету Сумського педагогічного університету ім. А.С. Макаренка.
Виїзд у складі Моніторингової археологічної експедиції (МАЕ) м. Київ на пам’ятки археології Переяславщини, які постраждали від війни (окопи, бліндажі і т.д.): городище Ташань, курганна група «Три брати», поселення, «Змійовий» вал поблизу сс. Добраничівка, Циблі. Здійснено фотофіксацію руйнацій, зібрано датуючий матеріал.
Відібрано зразки з поховання №1 (між ІІ та ІІІ яром), для антропологічних досліджень та радіовуглецевого датування в Інституті археології НАН України м. Київ.
Планування подальшої роботи:
Археологічна діяльність.
Заплановано проведення археологічної практики для студентів І курсу денної форми навчання 014. Середня освіта (Історія) на базі Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» (травень-червень 2024 р.).
Виконання наукових тем.
1). Археологія Переяславщини;
2). Замки та фортеці історичної Переяславщини;
За підсумками виконання тем заплановано:
Практичне застосування наукових розробок.
Викладання в УГСП на соціально-психологічному факультеті дисципліни «Археологія» для здобувачів спеціальності: 032 Історія та археологія.
На базі лабораторії проводяться лекційні та практичні заняття з профільних дисциплін зі студентами університету.
Напрями співпраці з іншими науково-дослідними установами.
Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав» – основна база археологічної практики, спільні видавничі проекти.
Сумський педагогічний університет ім. А.С. Макаренка – долучення студентів історичного факультету до археологічної практики.
Інститут археології НАН України – антропологічні дослідження виявлених поховань та радіовуглецеве їх датування.
При кафедрі історії та культури України згідно Наказу №163 від 1 листопада 21 жовтня 2005 р. функціонує Навчально-науковий центр усної історії (ННЦУІ) під керівництвом к.і.н., доцента Нагайка Т. Ю.
Склад навчально-наукового центру: Нагайко Т. Ю. – керівник, кін.; Муха Л. М. – фахівець; Горбовий О. А. – лаборант, кін. (з лютого 2022 р. мобілізований до лав ЗСУ); Щербина Марія Олегівна – лаборант.
Основними напрямками центру є: накопичення, опрацювання та введення у науковий обіг джерел усної історії; розробка та апробація методики досліджень у галузі усної та повсякденної історії; реалізація наукових проектів з вивчення історичного минулого України засобами усної історії; співпраця з науковими, навчальними та культурними організаціями у галузі усної історії; організація семінарів, круглих столів, конференцій; розробка тематичних курсів та навчальних програм для студентів вищих навчальних закладів; видання наукових, навчальних і методичних матеріалів; керівництво студентськими науковими роботами; створення електронних інформаційних ресурсів для роботи з джерелами усного походження.
Навчально-науковий центр усної історії має налагоджені зв’язки з вітчизняними та зарубіжними ЗВО та НУ (угоди про співпрацю, конкретні результати роботи): Інститут історії України НАН України; Національна спілка краєзнавців України; Українська асоціація усної історії (УАУІ); Український інститут національної пам’яті. Навчально-науковий центр усної історії та кафедра в цілому активно співпрацює з НІЕЗ «Переяслав», для проведення спільних заходів науково-дослідного характеру та здійснення практичної професійної діяльності у навчальній площині: проведення археологічної, етнографічної та краєзнавчої практик.
Науковий потенціал кафедри постійно зростає за рахунок підготовки до захисту докторських та кандидатських дисертацій та отримання вчених звань професора і доцента. На сьогодні загальний відсоток викладачів, які мають науковий ступінь складає 100%.
Наукова робота кафедри відображена у підготовці фахових науковців в діючій аспірантурі та докторантурі за спеціальністю: 032 – Історія та археологія.
Наукова робота кафедри представлена й співпрацею з науковими установами Національної академії наук України та національних галузевих наук. Зокрема, Історичним факультетом Київського національного університету імені Тараса Шевченка, Національним технічним університетом «Київський політехнічний інститут».
В роботі кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін наявні міжнародні зв’язки, представлені Договором про співпрацю (19.03.2013р. – 19.04. 2018 р.) з Польським нумізматичним товариством (м. Білосток, Польща). У Договорі передбачена спільна організація семінарів, лекцій та конференцій; надання консультативних послуг; обмін інформацією; спільне здійснення науково-дослідної роботи.
Викладачі кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін надають консультативно-інформаційну допомогу учням ЗОШ – членам МАН (Малої академії наук) в підготовці наукових робіт, здійснюють їх рецензування та беруть участь в роботі комісій із захисту наукових робіт.
Науково-організаційна робота кафедри спрямована на методичне, організаційне забезпечення та координацію наукової та науково-педагогічної діяльності. Невід’ємною частиною науково-організаційної діяльності членів кафедри є участь у роботі вчених, наукових та методичних рад університету і факультетів, спеціалізованих учених рад. Викладачі кафедри беруть участь у роботі Вченої ради університету. Так, професор Молоткіна В. К. входить до складу Вченої ради та є заступником голови навчально-методичної ради університету.
Професор Молоткіна В. К. бере участь у роботі спеціалізованих вчених рад із захисту кандидатських і докторських дисертацій ДФ 27.053.012 (Університету Григорія Сковороди в Переяславі), а також спеціалізованих вчених рад на здобуття ступеня доктора філософії (Ph.D).
Науково-організаційна робота членів кафедри пов’язана також із редакційною діяльністю. Зокрема, професор Молоткіна В.К. була членом редколегії фахових видань: «Соціум. Документ. Комунікація : збірник наукових статей», «Наукові записки з української історії»; викладачі кафедри Коцур В.П., Молоткіна В.К., Тарапон О.А., були членами редакційної колегії збірника наукових праць «Наукові записки з української історії». З 2022 р. Молоткіна В.К. є головним редактором журналу «Український літопис», до складу редколегії входять викладачі кафедри: Коцур В.П., Хмельницька Л.В., Новородововська Н.О., Висовень О.І., Тарапон О.А.
Викладачі кафедри беруть активну участь у роботі громадських академій та міжнародних громадських об’єднань науковців. Зокрема, є членами «Національної спілки краєзнавців України» з жовтня 2013 р.
Професорсько-викладацький колектив кафедри проводить активну роботу із залучення студентів до науково-дослідницької діяльності. Студенти беруть участь у діяльності наукової лабораторії археологічних досліджень імені М.І. Сікорського. Результати наукової роботи студентів знаходять відображення в публікаціях, участі в конференціях та науково-практичних семінарах. Так, протягом останніх 5 років викладачами кафедри здійснюється систематичне фахове керівництво студентськими науковими роботами: статтями та доповідями на конференціях всеукраїнського рівня. Зокрема, щорічній Всеукраїнській науково-практичній конференції молодих учених, аспірантів та студентів «Основні напрями розвитку наукових досліджень молодих учених», що проходить на базі Університету Григорія Сковороди в Переяславі».
Студенти спеціальності 014 Середня освіта (Історія) в різні роки брали активну участь у Всеукраїнському конкурсі студентських наукових робіт з природничих, технічних і гуманітарних наук. Так, 2021 р. студентка Мележик С.В. під керівництвом д.і.н., проф. Молоткіної В.К. отримала ІІ місце на конкурсі, що проходив на базі альма-матер.
За останні 5 років співробітниками кафедри видано понад 200 наукових і науково-методичних праць, в тому числі підручники, статті в наукових журналах з імпакт-фактором та національних періодичних виданнях списку з списку фахових видань України, тези міжнародних конгресів, з’їздів та конференцій.
Викладачі кафедри беруть активну участь у науково-методичних семінарах, організованих Академією та закладами вищої освіти м. Києва.
Забезпечується діяльності аспірантури за спеціальністю 032 «Історія та археологія»: проведено акредитацію освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії у галузі гуманітарних наук за спеціальністю 032 Історія та археологія; за науковою проблематикою кафедри захищено докторські та кандидатські дисертації.
Напрямки наукової роботи кафедри:
– «Суспільно-політичні трансформації в Україні ХІХ– початку ХХІ ст.», науковий керівник к.і.н., доцент О.А.Тарапон (номер державної реєстрації 0118U003849)
– «Становлення і розвиток наукових шкіл на теренах України у другій половині ХІХ – на початку ХХІ ст.: зміни наукових концепцій, закономірності та механізми розвитку науки», науковий керівник доктор історичних наук, професор, академік В.П.Коцур (номер державної реєстрації 0118U003850).
– «Лівобережна Київщина Х-ХУІІІ ст.: соціокультурні та політичні процеси», науковий керівник к.і.н., професор О.В.Колибенко (номер державної реєстрації 0121U111015).
– проведено акредитацію освітньо-наукової програми підготовки докторів філософії у галузі гуманітарних наук за спеціальністю 032 Історія та археологія;
– за науковою проблематикою кафедри захищено 1 докторську та 4 кандидатських дисертацій (3 з них PhD), ще 1 дисертацію рекомендовано до захисту.
– аспіранти кафедри взяли участь у наукових проектах: Яценко Б. Г. «Єдність–сила» (Unity is Strength); Новородовська Н.О. ERASMUS+«EUROPEAN PROJECT CULTURE» (номер проекту 587321-EPP-1-2017-UA–EPPJMO–MOD ULE); Бойко О. С. ERASMUS+«EUROPEAN PROJECT CULTURE» (номер проекту 587321-EPP-1-2017-UA–EPPJMO–MOD ULE).
– «Сікорські читання» Х Всеукраїнський історико-культурологічний формум (Переяслав). 20.Х.2021 р.;
– ІХ Всеукраїнська науково-практична конференція молодих вчених «Наукова молодь-2021» (30 листопада 2021 р.).
2 викладачі кафедри опублікували статті у наукових збірниках категорії «А» Web of Science.
Навчально-методичний посібник: Ставицька А.В., Березанська І.М. Історія культури України (для студентів спеціальностей 014 Середня освіта (Українська мова та література), 014 Середня освіта (Трудове навчання та технології), 015 Професійна освіта (Цифрові технології), 015 Професійна освіта (Охорона праці)): навч.-метод. посіб. / уклад.: А.В. Ставицька, І.М. Березанська. Переяслав, 2021. 190 с.
Співавторство у колективній монографії: Вопросы музыкознания и обучения музыкальному искусству: монография. Общая редакция – проф. О. Михайличенко. Бо Басен / Германия: LAP LAMBERT Academic Publishing, 2021. 261 с. [Хмельницкая Л. Роль Николая Дилецкого в формировании музыкальной культуры второй половины ХVII – ХVIII ст. С.84-93].
– діяльність студентського Археологічного гуртка і проблемної групи з археології (керівник к.і.н., доц. Колибенко О.В.);
– керівництво студентськими кваліфікаційними роботами: 17 магістерських і 13 бакалаврських робіт студентів денної і заочної ф.н.;
– керівництво написання наукових публікацій студентів;
– підготовка студентів до участі в конкурсах наукових робіт: Участь студентки С.Мележик у ІІ турі Всеукраїнського конкурсу студентських наукових робіт гуманітарних (наук. кер. д.і.н., проф. Молоткіна В.К.).
– Інститут археології НАН України (Участь у наукових конференціях, стажування в інституті археології, участь у археологічних дослідженнях у складі експедицій інституту археології НАН України);
– НІЕЗ «Переяслав» (Х Всеукраїнський історико-культурологічний форум «Сікорські читання», проходження навчальної археологічної та краєзнавчої практик);
– Національна спілка краєзнавців України (Х Всеукраїнський історико-культурологічний форум «Сікорські читання»).
9. Підвищення кваліфікації (курси, вебінари, семінари).