Факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій > Новини кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності > «Бібліотеки в інформаційних війнах сучасності»: в УГСП відбулася гостьова лекція з Іриною Передерій

У п’ятницю, 18 жовтня 2024 року в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі за ініціативи кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій, у змішаному форматі, відбулася гостьова лекція, присвячена ролі бібліотек у сучасних інформаційних війнах. Лекцію провела доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри українознавства, культури та документознавства Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» Ірина Передерій.

У заході взяли участь здобувачі вищої освіти факультету зі спеціальностей 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа, 015 «Професійна освіта (Цифрові технології)», 061 Журналістика, 015 Професійна освіта (Документознавство), 014 Середня освіта (Історія та громадянська освіта), 032 Історія та археологія. Студенти мали можливість ознайомитися з актуальними викликами та потенціалом бібліотек у контексті інформаційного протиборства.

На початку лекції до присутніх у форматі змішано форматної лекції звернувся декан факультету гуманітарної освіти та соціальних технологій Вячеслав Редзюк, який зазначив, що такі заходи є важливими для формування свідомого ставлення до інформаційної безпеки і допомагають зрозуміти роль культурних інституцій, зокрема бібліотек, у сучасному світі.

«Сьогодні бібліотеки – це не лише місця зберігання книжок, а й учасники інформаційного фронту, які здатні протистояти агресії у сфері дезінформації», – зазначила Ірина Передерій, розкриваючи значення інформаційної війни як форми сучасного протистояння. Вона підкреслила, що під час російсько-української війни бібліотеки неодноразово ставали мішенню для руйнувань та обмежень, що включали цілеспрямоване знищення сакральних пам’яток культури та вилучення українських книг із бібліотечних фондів. За її словами, лише за останні роки було зруйновано близько 750 бібліотек, що є серйозним ударом по культурній спадщині України.

Під час зустрічі студенти дізналися про різні форми інформаційного протистояння, які охоплюють не тільки пряме знищення бібліотек, а й маніпуляцію історією, вилучення літератури, яка не відповідає «бажаним» ідеологічним наративам.

«Не йдеться лише про вилучення класиків російської літератури, бо враховується й необхідність відповідальних дискусій, які допоможуть зрозуміти, як саме ці твори просувають проросійські наративи», – додала професорка, закликаючи до обережного підходу в перегляді доступу до літературних фондів.

Надалі здобувачі активно долучалися до обговорення можливостей реалізації потенціалу бібліотек в умовах сучасного світу. Зокрема, йшлося про ініціативне фондоутворення, оцифрування книжок і популяризацію національної пам’яті за допомогою створення електронних ресурсів. Професорка Ірина Передерій зазначила, що бібліотеки мають бути в авангарді боротьби з фейками:

«Попри значні досягнення, бібліотекам ще належить підвищити свою готовність до викликів дезінформації, адже міжнародні дослідження свідчать про певні прогалини в цій сфері».

Також учасники обговорили важливість міжнародної співпраці у сфері інформаційної безпеки. Було підкреслено, що бібліотеки можуть використовувати потенціал міжнародних бібліотечних структур для реалізації завдань протидії дезінформації та створення мережі безкоштовних електронних бібліотек з військово-патріотичною тематикою.

Наприкінці лекції Ірина Передерій висловила впевненість, що сучасні бібліотеки мають потужний потенціал стати важливими інструментами інформаційного протиборства.

«Бібліотеки сьогодні – це бійці інформаційного фронту, і їхня роль у збереженні правди та протидії агресивній дезінформації є незамінною», – підсумувала вона.

Нагадаємо, бібліотека УГСП долучається до міжнародного «Open Acces Week 2024» та пропонує сковородинівцям доступ до провідних баз даних.

 

Пресцентр факультету гуманітарної освіти та соціальних технологій

Категорії