У вівторок, 21 листопада 2023 року, науково-педагогічні працівники кафедри політології факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віра Дем’яненко, Алла Рубан, Тетяна Прядко та Леся Коцур взяли участь у роботі Всеукраїнського круглого столу до Дня Гідності та Свободи на тему «Вітчизняний парламентаризм: виклики в сучасному геополітичному вимірі».
Захід, у форматі онлайн-мосту між учасниками заповідника (офлайн) та учасниками інших науково-дослідних та освітніх установ України (онлайн), організував Київський національний університет імені Тараса Шевченка та його структурні підрозділи й Шевченківський національний заповідник «Тарасова Гора» (м. Канів).
З вітальним словом до присутніх звернувся ректор Київського національного університету імені Тараса Шевченка Володимир Бугров. Надалі виступи доповідачів модерувала доктор політичних наук, професор, народний депутат України І-ІІІ скликань Валентина Гошовська, яка запросила до вітального слова чинних народних депутатів України Юрія Кісєля, Романа Сущенка, Ірину Грицай та Віталія Войцехівського.
З-поміж доповідачів пленарного засідання заслуговує на увагу виступ директора Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України Олега Рафальського та співробітниці цього ж інституту Галини Зеленько. Попри те, що їхні доповіді різнилися, вони звернули увагу на загрози й виклики, які стоять перед Україною в нових геополітичних умовах, зокрема загрозу авторитаризму та посилення цивільних військових адміністрацій, які порушують баланс децентралізації.
Не менш актуальною виявилася доповідь директорки Інституту демографії та соціальних досліджень імені М.В. Птухи НАН України, академіка Елли Лібанової на тему «Стратегічні пріоритети соціальної політики України на початку ХХІ століття. Теоретичне підґрунтя модернізації соціальної політики», у якій вона наголосила на стратегічній важливості вищої освіти для сучасної України. Спираючись на широкий пласт проаналізованого матеріалу, вона дійшла висновку, що попри загальну критику наявність у людини вищої освіти сприяє формуванню гнучких навичок у громадян, саморозвитку та здатності постійно навчатися. На додаток, люди з вищою освітою в Україні є найбільш працевлаштовані. Загрози, які стоять перед сучасною Україною, на думку дослідниці, полягають з одного боку, у прагненні частини суспільства до появи у політиці так званої «сильної руки», яка може призвести до утвердження автократії, з іншого – зростання анархістських настроїв. Тому, потрібно шукати баланс між цим й гартувати громадянське суспільство.
Окрім згаданих проблем, інші спікери, зокрема навчально-наукового інституту державного управління Національного технічного університету «Дніпровська політехніка» Наталія Гончарук, звернули увагу на проблеми модернізації публічного управління в Україні в контексті європейських цінностей, зміцнення політичної волі до впровадження змін, подальшу реалізацію політики децентралізації, сприяння позитивній ціннісній трансформації українського суспільства.
Підсумовуючи пленарне засідання Валентина Гошовська, зауважила, що для сучасної України справді важливо не допустити скочування в бік автократії. В умовах воєнного стану важливо, щоб парламент звітував перед громадськістю; щоб формувалась культура парламентаризму, яка проявляється у прозорості та діяльності законодавчого органа. Також нинішнім парламентарям не слід забувати про посилення євроінтеграції та соціогуманітарне відновлення України, а не тільки інфраструктурне.
Зазначимо, що з доповідями переяславської делегації можна буде ознайомитись у підсумковому збірнику конференції. Там вони розкрили наступні теми: завідувачка кафедри політології Віра Дем’яненко, «Вплив радянських політико-культурних стереотипів на процеси становлення і розвитку сучасного українського парламентаризму»; доценти кафедри Юрій Войтенко, «Змагання парламенту та Президента в Україні за лідерство в політичній системі (1991-2004 рр.)»; Тетяна Прядко, «Деструктивний вплив популістів на функціонування парламенту в умовах демократії»; Алла Рубан, «Громадянське суспільство і парламентаризм: детермінанти взаємозалежності» й Леся Коцур, «Свобода слова і вільні медіа в Україні: виклики воєнного сьогодення».
Дякуємо Збройним Силам України за можливість рухати нашу країну до перемоги в тилу!
Слава Україні та її Героям!
Переможемо!
Леся Коцур