Факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій > Новини кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності > Свято національної єдності: як у Переяславі пройшла благодійна акція «Одягни вишиванку ‒ підтримай захисника»

15 травня 2025 року у місті Переяслав урочисто відзначили День вишиванки – свято національної єдності, української ідентичності та духовної спадщини нашого народу. Одна з ініціаторок та організаторів заходу – кандидат історичних наук, доцент, завідувач кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності Алла Зленко розповідає, що вже четвертий рік поспіль у Переяславі проводять благодійну акцію «Одягни вишиванку – підтримай захисника».

«Метою цієї акції є не лише збереження і популяризація українських традицій та національної ідентичності через символ вишиванки, а й консолідація громади навколо важливої справи ‒ підтримки українських військових, які захищають незалежність і територіальну цілісність України. Акція покликана продемонструвати солідарність і вдячність захисникам, а також зібрати кошти чи необхідну допомогу для потреб армії. Важливим є й виховний аспект – формування у молоді патріотичних цінностей, національної свідомості та почуття відповідальності перед країною. У межах заходу проводяться ярмарки, майстер-класи, мистецькі виступи, фотозони, де кожен охочий може не лише долучитися до святкового дійства, а й зробити свій внесок у спільну справу», ‒ зазначає Алла Зленко.

Основною локацією святкування став сквер біля Вознесенського собору та фонтана «Серце Переяслава». Підготовчі роботи розпочалися о 9 ранку: організатори облаштовували фотозони, розміщували столи й стільці, підключали звукову та музичну апаратуру.

З 10:00 до 18:00 у сквері діяли декоративно оформлені фотозони та проводилися тематичні фотоконкурси, що стали популярним елементом святкової програми, надаючи можливість кожному учаснику зафіксувати мить у традиційному вбранні.

Урочисте відкриття відбулося за участі міського голови Вячеслава Саулка та ректора Університету Григорія Сковороди в Переяславі Віталія Коцура.

Вячеслав Саулко наголосив, що вишиванка є символом нашої держави, генетичним кодом нації:

«Вишивка – це те, чого боїться ворог. Ми ж цим пишаємося. Кожен, хто одягає вишиванку, стає частиною нашого опору, нашої зброї. Дякую і вітаю всіх, від найменших до найстарших. Особлива подяка – нашим захисникам, які боронять державу».

Ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі, професор Віталій Коцур, вітаючи присутніх зі святом, підкреслив, що університетська спільнота також активно підтримує традицію відзначення Дня вишиванки.

«Вишиванка – це не просто елемент гарного вбрання, а символ нашої незламності та національної ідентичності. Пригадую, як раніше, працюючи в державній установі, іноді був єдиним, хто приходив на роботу у вишиванці. Тоді це сприймалося незвично. Але, на щастя, все змінилося. Сьогодні дедалі більше людей підтримують цю традицію, і ми поступово повертаємо її в повсякденне життя. Адже вишиванка – це не лише святковий, а й буденний одяг українців».

Цього дня на сцену запросили батьків воїна 67-ї механізованої бригади, переяславця Юрія Білецького – Юрія Петровича та Антоніну Володимирівну. На знак пошани та вдячності, за поданням командира бригади, міський голова вручив їм подяку за гідне виховання сина – справжнього патріота України.

Захід продовжився виступами маленьких та юних переяславців. Так, цікаву концертну програму представили вихованці закладу дошкільної освіти (ясла-садок) комбінованого типу №10 «Любавонька» під назвою «Вишиванка єднає нас: і дорослих, і зовсім малих». Виступ було організовано за участі директора закладу Томенко Любові Миколаївни, хореографа Богуш Олени Миколаївни, музичних керівників Шелест Інни Анатоліївни та Романенко Наталії Павлівни.

Далі свою творчість презентували вихованці Будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді. Вокальна студія «Гармонія» (керівник – Алла Захарченко) підготувала виступи Бутенко Марії, Трикоз Софії, Мушенок Дани, Заболотної Вікторії, Паламарчук Софії, Пігаль Анни, Загоровського Дениса. Вокальна студія «Акорд» (керівник – Наталія Данчук) представила юних виконавиць: Стадник Вікторію, Нагайко Софію та Апанович Євгенію.

У хореографічній частині святкової програми виступили студії «Фантазія» (керівник – Тетяна Ковшун) та «Шоколад» (керівник – Анна Мукоїда), які представили композиції: «Незламна», «Зозуля» та «Музика грай».

Згодом розпочалися виступи вихованців Переяславської музичної школи імені Павла Сениці. Дует бандуристів у складі Єлизавети та Антонія Лазоренків виконав твори на слова й музику Ірини Шевчук та М. Завалішиної. Дует баяністів Микола Кіскін і Назар Бомко виконав обробку української народної пісні «Ой, чорна я си чорна» (обробка Ю. Дебеляка).

Особливого колориту Дню вишиванки у Переяславі додала святкова ярмарка. Ця подія стала справжнім осередком народного ремесла, українського смаку та творчого натхнення. На ярмаркових столах майстри й майстрині з Переяслава та навколишніх сіл презентували унікальні вироби ручної роботи – хендмейд, який вражав багатством форм, барв і технік. Вишиті серветки й рушники, обереги, прикраси з бісеру, глиняний посуд, вироби з дерева, лози та соломи, патріотичні браслети, листівки, ляльки-мотанки – усе це не лише захоплювало погляд, а й дбайливо берегло у собі українські традиції. Справжнім магнітом для гостей стали майстер-класи: усі охочі мали змогу спробувати себе у лозоплетінні чи створенні національної символіки. Малеча із захопленням виготовляла браслети, розфарбовувала патріотичні листівки й залюбки долучалася до створення власного маленького сувеніру на згадку про свято.

Не менш смачною частиною ярмарки стали традиційні українські страви, які приготували з великою любов’ю. Запашні пироги, вареники з різноманітними начинками, домашні ковбаси, хрусткі пампушки, булочки – усе це дарувало не лише гастрономічну насолоду, а й відчуття родинного тепла. Ярмарка стала невід’ємною частиною святкування – місцем зустрічі ремісників, митців, кулінарів та всіх, хто береже й примножує культурні скарби України. У кожному виробі, у кожній страві, у кожній усмішці – жила щира любов до рідної землі.

З 13:30 до 14:30 відбувся «вільний мікрофон» – поетична година, виступи вуличних музикантів, а також інші творчі ініціативи містян. Ведучим цього заходу був провідний фахівець відділу інформаційних технологій та зв’язків із громадськістю Університету Григорія Сковороди в Переяславі, волонтер Максим Левченко. У межах цієї частини свята пройшло дефіле «Я україночка», під час якого було представлено українські народні віночки, виготовлені вихованцями Переяславської художньої школи імені Петра Холодного на заняттях з дизайну (викладач – Євгенія Демченко). Учасниками дефіле стали: Кордун Валерія, Сонько Софія, Грінченко Анастасія, Губа Євгенія.

Кульмінацією заходу стали виступи народного аматорського вокального ансамблю «Вербиченька», вокального тріо «Дівчата» та солістів: Ганни Ляч (пісня «Люди-тополі»), Юлії Шинкар («Вишиваночка»), Софії Леонової («Вишита сорочка») та Олени Малишко («Сину»). У виконанні тріо «Дівчата» прозвучали пісні «Калина» та «Щастя вам у житті».

Святковий захід до Дня вишиванки відбувся у теплій, доброзичливій атмосфері, об’єднавши жителів громади навколо спільних цінностей – любові до української культури, поваги до традицій та національної єдності. Це свято  вкотре продемонструвало, що вишиванка – це не лише елемент одягу, а глибокий символ історії, нескореності й духовної сили українського народу.

Організатор заходу Алла Зленко підсумувала, що під час благодійної акції «Одягни вишиванку – підтримай захисника» загалом вдалося зібрати за два дні 95 тисяч 770 гривень. За перший день акції 23 тисячі 587 гривень, а другий – 72 тисячі 183 гривні. Так, на приготуванні смачних біляшів Ірини Прісич змогла зібрати 18 000 грн, а заклад дошкільної освіти (ясла – садок) комбінованого типу 10 «Любавонька» ‒ 12500 грн; волонтерська команда «Нескорені» та Ольга Дрига – 13 924 грн.; ЗП(ПТ)О «Переяславський професійний коледж» від продажу смаколиків ‒ 6200 грн; Центр надання соціальних послуг та соціальної інтеграції – 5500 грн; факультет гуманітарної освіти та соціальних технологій та факультет природничої освіти – 4754 грн; майстрині Університету Григорія Сковороди в Переяславі (Інна Рубан, Ірина Гагаріна, Анна Самолюк, Тетяна Носаченко) – 3115 грн; Переяславська художня школа імені Петра Холодного – 2150 грн; Надія Різник та «Kraft Cake» – 1960 грн; діти з гуртка Переяславського Будинку художньої творчості дітей, юнацтва та молоді – 275 грн; На картку Моно банку надійшло 3185 грн.

«Щиро дякуємо всім, хто долучився до організації та проведення благодійної акції «Одягни вишиванку – підтримай захисника», – каже Алла Зленко і продовжує. – «Ваша небайдужість, активна громадянська позиція та щира підтримка наших захисників є прикладом справжнього патріотизму й любові до України. Окрема подяка волонтерам, студентам, викладачам, партнерам та всім учасникам заходу – завдяки вам ця ініціатива вже четвертий рік об’єднує Переяславську громаду навколо важливої справи. Разом ми не лише вшановуємо традиції, а й робимо конкретні кроки для підтримки тих, хто щодня боронить нашу свободу. Нехай кожен ваш добрий вчинок повертається сторицею, а вишиванка й надалі буде символом єдності, сили та надії!».

Дар’я Рудь,

студентка групи ЖУРН-21

Категорії