Факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій > Новини кафедри політології > «Спроможності громад по формуванню української національної ідентичності»: науковці кафедри політології провели навчально-практичний семінар у Циблівській громаді

13 травня 2025 року у рамках реалізації мети угоди про співпрацю між Університетом Григорія Сковороди в Переяславі та виконавчим комітетом Циблівської сільської ради Бориспільського району Київської області, науково-педагогічні працівники кафедри політології факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій університету провели науково-практичний семінар для керівників і працівників апарату сільської ради «Спроможності громад по формуванню української національної ідентичності».

У ході обговорення одного із серйозних викликів збереження суверенної державності в Україні професор, доктор політичних наук Борис Дем’яненко; завідувач кафедри політології, доцент, кандидат політичних наук Віра Дем’яненко; доцент, кандидат філософських наук Алла Рубан й кандидат політичних наук Тетяна Прядко розкрили теоретичні аспекти сутності та характеристики української ідентичності, завдання її цілеспрямованого формування, значення державних програм і заходів по їх втіленню, роль органів місцевого самоврядування, освітніх закладів, громадського сектору у формуванні свідомої громадянської позиції населення різних вікових категорій. Учасники семінару особливо наголосили на важливості освітньо-виховної роботи з молоддю.

Відповідальні працівники відділу освіти, культури, спорту, туризму та охорони здоров’я виконавчого комітету Циблівської сільської ради поінформували про напрацьований у ЗЗСО громади досвід проведення тематичних уроків, конкурсів творів, малюнків, мистецьких заходів про історію України, її героїв, традицію та культуру, про заходи, які проводяться у селах громади з відзначення національних, традиційних свят з активним залученням до їх проведення молоді. Це, зокрема, проведення благодійних концертів, ярмарків, зібрані на яких кошти спрямовуються на потреби земляків-учасників Сил оборони України, які сьогодні відстоюють її суверенітет, мир і спокій громадян на фронтах російсько-української війни.

Науково-педагогічні працівники кафедри політології звернули увагу на необхідності популяризації українського сучасного, якісного культурного продукту, особливо серед молоді, внутрішньо переміщених осіб, які проживали в регіонах з домінуванням російської мови. Учасники семінару висловили серйозну занепокоєність тим, що останнім часом, попри запеклу боротьбу України за право бути самобутньою, частина молоді залишається активним споживачем російського контенту в інтернет-просторі. Є розуміння того, що лише заборонні заходи не можуть забезпечити позитивний результат. Необхідна терпелива, систематична, цілеспрямована, спрямована на діалог і «м’яку силу» робота на всіх рівнях: державному, органів місцевого самоврядування, громадських організацій, кожного свідомого громадянина.

На семінарі також розглядалися можливості проведення у громаді таких видів роботи по формуванню національної свідомості, української, громадянської ідентичності:

  • публічні читання для цільових аудиторій українських авторів у бібліотеках, будинках культури;
  • тематичні вечори, тренінги по ознайомленню з традиціями різних регіонів України із залученням внутрішньо переміщених осіб, молоді та ін.;
  • організація молодіжних таборів, військово-патріотичних (у т. ч. на базі ЗЗСО) із залученням учасників ДФТГ-викладачів Університету Григорія Сковороди в Переяславі, ветеранів російсько-української війни;
  • зустрічі з ветеранами, тематичні заходи, присвячені різним аспектам життя українського суспільства в умовах війни;
  • вело- / піші туристичні маршрути (спільно з батьками, інших цільових груп) місцевими біосферними, історичними, етнографічними пам’ятками;
  • залучення талановитих місцевих жителів до створення тематичних муралів, інших артоб’єктів;
  • сприяння підготовці і виданню літературного продукту місцевих авторів;
  • архівування спогадів місцевих жителів / переселенців про життя в різних історичних умовах;
  • музеєфікація матеріальної спадщини тощо.

Нагадаємо, що угода між УГСП та Циблівською сільською радою полягає у співпраці та обміні інформацією і досвідом у галузі освіти, науки і культури, підвищенні кваліфікації посадових осіб місцевого самоврядування.

Наостанок зустрічі науковці кафедри політології Університету Григорія Сковороди в Переяславі запевнили працівників Циблівської сільської ради у підтримці і долученні до різних форматів співпраці. 

 Пресцентр кафедри політології

Категорії