Факультет гуманітарної освіти і соціальних технологій > Новини кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності > «Проблеми та перспективи підготовки журналістів у закладах вищої освіти України»: Алла Зленко та Тетяна Шинкар долучилися до семінару який організувала кафедра в НУБіП України

28 лютого 2025 року відбувся семінар «Проблеми та перспективи підготовки журналістів у закладах вищої освіти України», який організувала кафедра журналістики та мовної комунікації Національного університету біоресурсів і природокористування України. До онлайн-заходу долучилася завідувачка кафедри соціальних комунікацій, документознавств та інформаційної діяльності факультету гуманітарної освіти та соціальних технологій Університету Григорія Сковороди в Переяслав, професор, кандидат історичних наук Алла Зленко та кандидат філологічних наук, доцентка кафедри, гарант ОП «Журналістика та медіакомунікації» Тетяна Шинкар.

Протягом заходу обговорювались важливі питання, що стосуються розвитку журналістської освіти в Україні. На початку семінару завідувач кафедри журналістики та мовної комунікації НУБіП України, доктор філологічних наук, професор Світлана Харченко звернула увагу, що цього року було затверджено професійний стандарт «Журналіст», який має значно вплинути на модернізацію освітніх програм і навчальних дисциплін у закладах вищої освіти. Цей стандарт детально описує вимоги до компетентності працівників медіа, що допоможе крок за кроком вдосконалювати журналістську освіту в Україні.

Особливу увагу на семінарі було приділено досвіду Вінницького державного педагогічного університету імені М. Коцюбинського, який відзначив своє 20-річчя підготовки фахівців з журналістики. Завідувач кафедри журналістики, реклами та зв’язків з громадськістю цього закладу, кандидат наук із соціальних комунікацій Віталій Гандзюк поділився досвідом викладання та вирішення проблем. Серед основних викликів він закцентував увагу на скороченні набору студентів та зменшення кількості випускників; виїзді молоді за межі України у пошуках кращих умов для навчання та працевлаштування; зменшенні кількості державних місць у вишах; скороченні традиційних медіа та зміни у форматі роботи ЗМІ; низькому рівні заробітної плати журналістів, що знижує привабливість професії; недостатньому рівні практичної підготовки випускників; на слабкій взаємодії між закладами вищої освіти та медіаіндустрією; недостатньому фінансуванні та оновленні технічного оснащення навчальних студій; низькій мотивації студентів, частина яких обирає спеціальність через її «модність», а не через свідомий інтерес до професії.

«Попри ці виклики у журналістській освіті є перспективи для розвитку. Серед можливих шляхів модернізації: оновлення навчального процесу відповідно до сучасних вимог медіаринку, активна участь викладачів у розробці нових освітніх програм у співпраці з медіаекспертами, розвиток онлайн-освіти та інтеграція міжнародних навчальних програм, навчання студентів роботі з технологіями штучного інтелекту, залучення викладачів до просування медіаграмотності серед місцевих рад та органів самоврядування», – вважає Віталій Гандзюк.

Надалі досвідом Житомирського державного університету імені Івана Франка поділився завідувач кафедри журналістики, зв’язків з громадськістю та реклами Валерій Башманівський. Він наголосив на необхідності змін в освітніх програмах у зв’язку з новими професійними стандартами та наголосив на важливості розвитку журналістики не лише в столиці, а й у регіонах.

Завідувачка кафедри соціальних комунікацій. документознавств та інформаційної діяльності факультету гуманітарної освіти та соціальних технологій Університету Григорія Сковороди в Переяславі, професор, кандидат історичних наук Алла Зленко у своєму виступі наголосила на необхідності активізації внутрішньої мобільності здобувачів, проходженні стажування і курсів підвищення кваліфікації на освітніх платформах та кафедрах вітчизняних та європейських партнерських університетів, організації спільних гостьових лекцій, участі в конференціях, семінарах та запросила колег до публікації своїх наукових доробків у збірнику наукових праць «Society. Document. Communication. Соціум. Документ. Комунікація» (серія «Соціальні комунікації»), який внесено до Переліку фахових видань України, категорії «Б».

Крім того, на семінарі виступили доцент кафедри міжнародної журналістики Київського столичного університету імені Бориса Грінченка Ольга Бикова, завідувач кафедри мови, літератури та журналістики Національного університету «Чернігівський колегіум» імені Т. Г. Шевченка Тетяна Хомич, завідувач кафедри української мови та літератури ДВНЗ «Донбаський державний педагогічний університет» Надія Тендітна та завідувач кафедри філології Луцького педагогічного коледжу Світлана Подолюк.

Обговорені на семінарі питання стосуються важливих викликів та можливостей у розвитку журналістської освіти в Україні. Учасники заходу підкреслили необхідність модернізації освітніх програм з урахуванням сучасних вимог медіаринку та професійних стандартів, а також важливість активної співпраці з медіаіндустрією.

Спільні міжвишівські зустрічі, обмін досвідом і залучення нових технологій та міжнародних програм є необхідними для забезпечення високоякісної підготовки майбутніх журналістів, здатних ефективно працювати в умовах швидко змінюваного медіапростору.

 Пресцентр кафедри соціальних комунікацій, документознавств та інформаційної діяльності

Категорії