У п’ятницю, 14 лютого 2025 року, кафедра історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін, а також кафедра загальної історії, правознавства і методик навчання факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій Університету Григорія Сковороди в Переяславі зібрали відомих вчених, науково-педагогічних працівників, здобувачів вищої освіти усіх рівнів для обговорення актуальних питань соціокультурного спрямування в рамках проведення IV Всеукраїнської науково-практичної конференції «Соціокультурні трансформації в Україні ХХ – ХХІ ст. і подолання радянської спадщини в освіті, культурі, ментальності».
Співорганізаторами заходу виступили: Національний історико-етнографічний заповідник «Переяслав», Інститут історії України НАН України, Дрогобицький державний педагогічний університет імені Івана Франка, Інститут політичних і етнонаціональних досліджень ім. І. Ф. Кураса НАН України.
Конференцію відкрила доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін Університету Григорія Сковороди в Переяславі Валентина Молоткіна, яка подякувала співорганізаторам та всім учасникам зібрання за зголошення та участь, а також акцентувала увагу на конкретні аспекти, які у цей день були заплановані до обговорення на конференції. Серед іншого, йшлося про актуальні проблеми суспільно-політичного розвитку України XX – початку XXІ ст. через призму подолання радянських та російських наративів; українську національну ідентичність та соціокультурні процеси в Україні у розрілі викликів та перспектив, а також краєзнавчі студії та політику пам’яті в Україні.
Надалі з вітальним словом до учасників конференції звернувся ректор Університету Григорія Сковороди в Переяславі доктор історичних наук, професор Віталій Коцур, який наголосив на важливості даного заходу у контексті викликів сьогодення у галузі освіти, культури та національної ментальності. Також з побажанням успішного проведення конференції виступив заступник генерального директора НІЕЗ «Переяслав», кандидат історичних наук, професор Олександр Колибенко.
Доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України та правознавства Дрогобицького державного педагогічного університету імені Івана Франка Василь Ільницький, вітаючи учасників зібрання, відзначив, що дана конференція стане ефективним майданчиком для вирішення складних питань подолання радянської спадщини в освіті, культурі та ментальності.
Своєю чергою до вітального слова приєднався й доктор історичних наук, професор, завідувач відділу політичної культури та ідеології інституту політичних та етнополітичних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України Юрій Ніколааєць, кандидат історичних наук, керівник експертної групи з європейської інтеграції директорату європейської та євроатлантичної інтеграції Міністерства освіти і науки України Сергій Шкабко та кандидат історичних наук, доцент, декан факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій Вячеслав Редзюк.
Пленарне засідання відкрив доктор історичних наук, професор Віталій Коцур, розповівши про те, як Університет Григорія Сковороди втілює молодіжну політику, спрямовану на формування національної ідентичності в умовах російсько-української війни.
Доктор політичних наук, засновник Фонду «Рідна країна» Микола Томенко, закцентував увагу на проблемі деміфологізації російсько-радянської версії історії України в контексті 35-ї річниці виведення радянських військ з Афганістану.
Доктор історичних наук, професор, провідний науковий співробітник відділу «Український етнологічний центр» Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського НАН України Володимир Скляр презентував доповідь на тему «Українці в північно-східній Слобожанщині (Борисівська та Гайворонська волості Курської губернії): за статистичними матеріалами перепису населення 1926 р.
Кандидат історичних наук, провідний науковий співробітник відділу політичних інститутів та процесів Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України Ростислав Балабан представив розвідку на тему атавізмів радянського укладу в контексті суспільних настроїв та політичного управління.
Олександр Удод, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент НАПН України, Інституту історії України НАН України підняв дискусійне питання стосовно категорій «Подолання історії» чи «Подолання минулого» у теоретико-методологічному контексті даного слогану.
Юрій Ніколаєць, доктор історичних наук, професор, завідувач відділу політичної культури та ідеології Інституту політичних і етнонаціональних досліджень ім. І.Ф. Кураса НАН України поділився своїми роздумами на тему використання концепту «Русскій мір» в інформаційній війні.
У форматі розгорнутої доповіді на конференції була презентована тема репрезентації повномасштабного вторгнення в онлайн-просторі у виступі молодшого наукового співробітника науково-дослідного центру Дрогобицького державного педагогічного університету ім. і. Франка Лілії Гриник.
Кандидат історичних наук, завідувач науково-дослідного відділу історичного краєзнавства НІЕЗ «Переяслав» Тарас Нагайко відзначив актуальність вивчення культурно-освітнього виміру сучасної російсько-української війни.
Тема релігійних інструментів гібридної війни росії проти України: 2014 – 2024 рр. знайшла своє висвітлення у доповіді Лесі Коцур, кандидата історичних наук, доцента кафедри політології УГСП.
Надалі Петро Приходько розповів про проросійські наративи в дискурсі українського телебачення 2000–х років.
Підсумком роботи конференції стала узгоджена позиція учасників, озвучена завідувачкою кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін доктором історичних наук, професором Валентиною Молоткіною, стосовно важливості та нагальності подальших досліджень та проєктів у галузі соціокультурних трансформацій та суспільно-політичного розвитку України ХХ – початку ХХІ століття.
Пресцентр кафедри історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін