У п’ятницю, 27 вересня 2024 року, студенти спеціальностей 015 Професійна освіта (Цифрові технології), 061 Журналістика, 029 Інформаційна, бібліотечна та архівна справа, 014 Середня освіта (Історія та громадянська освіта), 032 Історія та археологія факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій, декан факультету Вячеслав Редзюк, завідувач кафедри соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності Алла Зленко і викладачі кафедри Ірина Березанська й Тетяна Шинкар відвідали Музей «Заповіту» Тараса Григоровича Шевченка Національного історико-етнографічного заповідника «Переяслав» та вшанували пам’ять великого історика та музейника Михайла Сікорського з нагоди річниці з дня його смерті.
Усе своє життя Михайло Іванович був відданий улюбленій праці. Саме він розвинув музейну справу в Переяславі, збільшивши кількість музеїв у місті від 1 до 27. Працівники музею поділилися зі студентами розповіддю про здобутки свого наставника-музейника, підкресливши його відданість справі, а також доброзичливий і скромний характер. Про Сікорського розповідала екскурсовод Наталія Павлик, яка вважає, що найкращий спосіб представити видатну особистість – це через історію його життя.
«Щоб зрозуміти внесок людини в справу та продемонструвати її досягнення, треба йти не тільки через показ нагород, відзнак чи називати результати. Так, це однозначно впливає на розуміння постаті, але більш ефективними є живі спогади, і тоді вже ти переймаєшся тим, яких висот досягла особистість», – зазначила Наталія Миколаївна.
Поза розповіддю про Михайла Сікорського, студенти мали можливість відвідати музейні зали та прослухати захопливу екскурсію про Тараса Шевченка і його перебування в Переяславі.
Виконувачка обов’язків завідувача науково-дослідного відділу Музею «Заповіту» Т. Г. Шевченка Марина Навальна зазначає, що після початку повномасштабного вторгнення ситуація в музеї трохи змінилася:
«Ми не експонуємо 4 зали, де представляється «Переяслав історичний», оскільки там є цінні експонати, зокрема: зброя, монети, шаблі. За розпорядженням Міністерства культури і стратегічних комунікацій, усе воно знаходиться у фондових сховищах музею», – проінформувала Марина Іванівна, зауваживши, що попри це, у музеї є цінні експонати, – «багато речей, які стосуються трипільської культури, козацтва, але я дуже трепетно ставлюсь до книг. У нас є в експонатах альманах «Молодик» 1843 року. Він знаходиться під склом. Також у сховищах є ще низка альманахів, в яких друкувався поет – «Хата», «Ластівка». Більше того, у нас є оригінальні «Кобзарі» Т. Шевченка, які виходили за його життя. Під склом у музеї є «Заповіт» (1860 року), а це останній збірник, який вийшов за життя Тараса Шевченка, тому що вже у 1861 році Тараса Григоровича не стало».
Слід звернути увагу, що Музей «Заповіту» Т. Г. Шевченка практикує і онлайн-екскурсії, особливо для тих, хто не може відвідати заклад через віддалене місце проживання.
Загалом студентам сподобалося відвідування музею. Так, студент 2 курсу спеціальності 015 Професійна освіта (Цифрові технології) Вадим Юрченко каже, що цей візит був пізнавальним і цікавим:
«Під час відвідування музею «Заповіту» Тараса Шевченка в Переяславі я відчув глибокий зв’язок із його творчістю та українською історією. Мені дуже сподобалося, як організовано експозицію, що дозволяє краще зрозуміти життєвий шлях і духовну спадщину Шевченка. Особливо вражають оригінальні рукописи «Заповіту» та інші автентичні експонати, які дають змогу відчути силу його слова і переконань. Музей викликав не лише естетичне задоволення, але й роздуми про історію нашої країни та вагомість Шевченкового слова для національної свідомості».
Катерині Герасько сподобалася розповідь про патріарха музейної справи Михайла Сікорського:
«Мене вражає його жертовність особистим життям, відданість місту та історії. Особливо надихає те, що я відкривала його для себе як наполегливу особистість, як мрійника, який втілював бажання в реальність».
Безумовно, відвідування музею «Заповіту» Тараса Шевченка залишило в серцях студентів Університету Григорія Сковороди в Переяславі глибоке враження, надихнувши їх на нові відкриття та усвідомлення важливості збереження культурної спадщини України.
Пресцентр соціальних комунікацій, документознавства та інформаційної діяльності