У середу, 15 травня 2024 року, у змішаному форматі, в Університеті Григорія Сковороди в Переяславі відбулася Міжнародна науково-практична конференція «Гуманітарний вимір російсько-української війни». Подія зібрала понад сотню науковців та здобувачів вищої освіти.
Захід ініціювали та організували кафедра загальної історії, правознавства і методик навчання, кафедра історії і культури України та спеціальних історичних дисциплін факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій УГСП, а також Інститут історії України НАН України та Ізмаїльський державний гуманітарний університет спільно з міжнародними партнерами з Кагульського державного університету імені Богдана Петричейку Хашдеу (Молдова).
Учасниками конференції були, зокрема, доктор історичних наук, професор, член-кореспондент Національної академії наук України, заступник директора з наукової роботи, завідувач відділу історії України XIX – початку XX ст. Інституту історії України НАН України, голова Національної спілки краєзнавців України Олександр Реєнт; доктор історичних наук, професор, завідувач відділу історії України періоду Другої світової війни Інституту історії України НАН України Олександр Лисенко; доктор педагогічних наук, професор, ректор Ізмаїльського державного гуманітарного університету. Голова мережі проєвропейських організацій України, президент БО «Фонд друзів дітей», голова Громадської ради, голова ГО «Центр розвитку Бессарабії», виконавчий директор ГО «Ротарі клуб Ізмаїл», керівник Ізмаїльської філії «Болгарське Народне Зібрання» Ярослав Кічук; доктор історичних наук, професор, стипендіат фонду Герди Хенкель (Німеччина), професор кафедри історії та методики її навчання Ізмаїльський державний гуманітарний університет Лідія Циганенко; кандидат історичних наук, полковник, заступник начальника Центру досліджень воєнної історії Збройних Сил України Віталій Бідний; доктор політичних наук, доцент політичних наук Королівського військового коледжу Канади та співголова Регіональної стабільності у Південно-Кавказької дослідницької групи у партнерстві з консорціумом миру при Академії оборони та Інституту оборони Ф. Лабарре; доктор історичних наук, професор, заслужений працівник освіти України, голова Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України, проректор з гуманітарно-виховних питань Черкаського державного технологічного університету Валентин Лазуренко.
На початку зустрічі з вітальним словом до присутніх звернулися доктор історичних наук, професор Віктор Коцур, доктор історичних наук, професор Олександр Реєнт, доктор педагогічних наук, професор Ярослав Кічук, проректор з наукової роботи та інноваційної діяльності Василь Дудар та декан факультету гуманітарної освіти і соціальних технологій, кандидат історичних наук, доцент Вячеслав Редзюк.
Ключова увага учасників конференції була спрямована на науковий аналіз та розуміння тих проблем гуманітарного характеру, що виникли внаслідок повномасштабного російського вторгнення в Україну. Зокрема, професор Олександр Реєнт наголосив на питанні витоків російської агресії, зверхності, які знайшли своє віддзеркалення й на теренах України ще за часів російської імперії.
У свою чергу, професор Олександр Лисенко зупинився на проблемі російського суспільства, їх «сірості» та агресії:
«російсько-українська війна для нас українців носить екзестенційний характер, тому що росія має намір знищити не лише нашу державність, а й українську націю в цілому. Саме такі настрої й панують в російському політикумі вже тривалий час. До 24 лютого 2022 року, їх намагались хоч якось маскувати. Утім, після повномасштабного вторгнення про все це вони почали говорити вголос з усіх публічних майданчиків», – наголосив Олександр Євгенович.
Також з доповіддю виступив доктор політичних наук, доцент Ф. Лабаре, який зауважив, що, наразі, доволі болючою є тема українських біженців. Дослідник проаналізував ситуацію з українськими біженцями в Україні та їх вплив на демографічну ситуацію та хід бойових дій.
Після пленарного засідання робота конференції продовжилася в секційних засіданнях, у ході яких були обговорені ряд питань, зокрема культурно-історичні передумови та цивілізаційні виклики, спричинені російсько-українською війною; збереження національної ідентичності; розвиток культурного та освітнього потенціалу України в умовах воєнного стану; трансформаційні процеси українського соціуму в контексті факторів російсько-української війни; економічні та соціально-демографічні наслідки російської агресії для українського суспільства та міжнародне співробітництво України у гуманітарній сфері в умовах воєнної агресії росії тощо.
Як зазначають організатори, конференція стала кроком у згуртуванні науковців навколо обговорення гуманітарних аспектів конфлікту та розробки стратегій міжнародної співпраці для їх вирішення.
Пресцентр кафедри загальної історії, правознавства і методик навчання